W Dz.U. z 15 grudnia 2020 r. pod poz. 2255 Ustawę z 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Do pracodawcy wpłynęło pismo komisji związkowej. Komisja, powołując się na art. 31 ust. 3 Ustawy z 29 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej: ustawa o związkach zawodowych), zwróciła się o zwolnienie pracownika od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia — w związku z udziałem w szkoleniu dla funkcyjnych działaczy związkowych organizowanych przez komisję krajową.
Czy pracodawca musi udzielić takiego zwolnienia?
Jeśli tak, to czy wynagrodzenie należy naliczyć również za przepadającą w okresie zwolnienia sobotę?
Pracownica przedłożyła zaświadczenie, że w latach 2005–2015 podlegała ubezpieczeniu z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (płaciła pełne składki). Gospodarstwo w 1994 r. otrzymała od rodziców. W czasie, gdy opłacała składki do KRUS, nigdzie dodatkowo nie pracowała.
Czy ten okres opłacania składek na KRUS należy doliczyć jej do stażu pracy?
Czy dwutygodniowy urlop pracownik powinien wykorzystać w 2020 r., czy może odebrać go w 2021 r. przed końcem września?
Dom kultury zatrudnił nową pracownicę 1 września 2020 r. Pracownica przedstawiła między innymi świadectwo pracy z jej ostatniego miejsca pracy (szkoły), w którym znalazła się informacja o wykorzystanym w tym roku urlopie wypoczynkowym w wymiarze 35 dni.
Jak trzeba było naliczyć należny urlop do końca 2020 r., skoro do tej pory pracownica była zatrudniona na podstawie Ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), a teraz przeszła pod reżim Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?
Z nowym rokiem ośrodek kultury połączy się z biblioteką. Dotychczasowi pracownicy będą pracowali w nowo utworzonej instytucji, tj. w bibliotece centrum kultury.
Czy konieczne jest wypowiedzenie im umów z dniem 31 grudnia 2020 r. i przyjęcie ich na nowych zasadach (niektórzy pracownicy będą mieli inny zakres obowiązków)?
Instytucja kultury zamierza zawrzeć umowę-zlecenie na prowadzenie zajęć online.
Jak zawrzeć umowę, aby nie było konieczności spotkania się ze zleceniobiorcą w celu podpisania umowy i rachunku? Osoba ta nie posiada podpisu kwalifikowanego.
Biuro podróży, które zorganizowało wycieczkę dla szkoły, domaga się od muzeum zwrotu pieniędzy za niezrealizowane z powodu koronawirusa bilety wstępu na 3 czerwca 2020 r. W tym czasie nauka była zdalna. Bilety kupiono online w lutym 2020 r.
Czy muzeum powinno w takim przypadku zwracać pieniądze?
- PPK to dobrowolny system oszczędzania, w którym gromadzone będą oszczędności osób zatrudnionych oraz wpłaty od podmiotu zatrudniającego i od państwa
- PPK tworzy się w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia
- Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, w każdej chwili osoba zatrudniona może zrezygnować z odprowadzania składek na PPK i otrzymać ich zwrot
To przygotowane przez Fundację Tres internetowe repozytorium, w którym odnaleźć można nagrania i filmy do nauki mazurków z repertuaru wiejskich skrzypków z centralnej Polski.
Wystawa Podgórze Wojciecha Weissa przygotowana przez Muzeum Podgórza — oddział Muzeum Krakowa — to próba przyjrzenia się wczesnej twórczości słynnego malarza.