[Szkolenie] Jak zgodnie z najnowszymi przepisami o czasie pracy zaplanować pracę w instytucjach kultury?: 7 czerwca | [Webinar] Sprawozdania Rb-N i Rb-Z w instytucji kultury: 13 czerwca 2023
[Szkolenie] Jak zgodnie z najnowszymi przepisami o czasie pracy zaplanować pracę w instytucjach kultury?: 7 czerwca | [Webinar] Sprawozdania Rb-N i Rb-Z w instytucji kultury: 13 czerwca 2023
Pracownica została zatrudniona w ośrodku kultury 1 września 2018 r. Dokumenty potwierdzające staż pracy dostarczyła ona dopiero 24 października 2018 r. Wynikało z nich, iż jej staż pracy na ten dzień wynosi 20 lat, 9 miesięcy i 16 dni.
Czy w związku z tym, iż 20 lat minęło, gdy pracownica nie była jeszcze zatrudniona, przysługuje jej prawo do nagrody jubileuszowej?
Z regulaminu wynagradzania ośrodka kultury wynika, że pracownikom w nim zatrudnionym po przepracowaniu tam nieprzerwanie co najmniej 30 lat przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownica udająca się na emeryturę była zatrudniona od 13 lutego 1989 r. do 31 maja 1999 r. — wtedy otrzymała wypowiedzenie ze skróconym okresem wypowiedzenia do 1 miesiąca (zamiast 3 miesięcy), następnie została zatrudniona od 1 sierpnia 1999 r. i pracuje do chwili obecnej.
Czy okres skróconego wypowiedzenia należy zaliczyć do stażu uprawniającego do wyższej odprawy emerytalnej?
Czy główny księgowy może być członkiem komisji socjalnej?
Czy dyrektorowi instytucji kultury przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej?
Pytanie dotyczy odbierania czasu wolnego za przepracowane soboty i niedziele w 5-dniowym tygodniu pracy w instytucji kultury.
Jak rozliczyć godziny przepracowane w soboty, a jak godziny przepracowane w niedziele i święta?
Ile wolnego należy się za każdą przepracowaną godzinę, gdy oddaje je dyrektor, a ile, gdy o wolne zwraca się pracownik?
W księgowości samorządowej instytucji kultury zatrudniony jest tylko główny księgowy. Zgodnie ze statutem instytucji, oświadczenia woli składane przez instytucję wymagają podpisu dyrektora i głównego księgowego lub osób przez nich upoważnionych.
Czy w przypadku nieobecności głównego księgowego spowodowanej urlopem lub zwolnieniem chorobowym może on wyznaczyć na swoje zastępstwo do podpisywania umów oraz zatwierdzania dokumentów pod względem formalnym dyrektora instytucji?
Pytanie dotyczy zakresu merytorycznego zarządzeń dyrektora.
Czy zarządzenia powinny dotyczyć stricte działalności biblioteki i jej pracowników, tj. zawierać tylko przepisy ich dotyczące, takie jak np. regulamin pracy czy wynagradzania, politykę rachunkowości itd.?
Czy regulaminy projektów lub konkursów organizowanych dla czytelników też powinny być przyjmowane zarządzeniem dyrektora, a jeśli nie, to w jaki sposób należy je wprowadzić?
Od 1 stycznia 2020 r. ma funkcjonować nowa instytucja kultury, tj. gminny ośrodek kultury połączony z istniejącą biblioteką. Organizator chce też połączyć instytucję ze stowarzyszeniem prowadzącym statutową działalność w zakresie sportu.
Co trzeba zrobić w 2019 r. i w jakich terminach, aby przeprowadzić takie połączenie?
Jakie dokumenty musi wprowadzić nowa jednostka: statut, regulamin organizacyjny, instrukcję kancelaryjną, politykę rachunkowości, żeby prawidłowo funkcjonować?
Instytucja kultury zamierza kupić prawa autorskie do albumu opracowanego przez autora i wydanego przez stowarzyszenie w ramach projektu unijnego. Autor nie otrzymał wynagrodzenia za opracowanie i nie przeniósł praw autorskich na stowarzyszenie. Stowarzyszenie przekazuje publikację odbiorcom nieodpłatnie. Współpracująca ze stowarzyszeniem instytucja kultury chciałaby podpisać z autorem umowę o dzieło i kupić prawa autorskie do albumu. Byłaby to również forma wynagrodzenia za bardzo duży wkład pracy autora związany z zebraniem materiału i opracowaniem publikacji. Ze względu na duże zainteresowanie publikacją instytucja kultury chciałaby w ramach środków własnych wznowić wydanie albumu.
Czy zawarcie z autorem umowy o dzieło o przeniesie praw autorskich (z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodu) jest prawidłowe?
Jeśli tak, to jakie zapisy powinna zawierać taka umowa?
Synapsy to trzyletni, wielopoziomowy program wspierania edukacji kulturowej stworzony z myślą o nauczycielach i animatorach kultury oraz odbiorcach ich działań.
„45 lat z Polskim Teatrem Tańca” — to tytuł mobilnej wystawy, przygotowanej przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia.
Dom Kultury Inspiro to pierwszy w Polsce dom kultury prowadzony przez organizację pozarządową. Zarządzająca nim Fundacja Dom Kultury Inspiro jest organizacją non-profit.