doba pracownicza

Czas pracy w pytaniach i odpowiedziach

  • Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin
  • Nie można łączyć równoważnego systemu czasu pracy z systemem przerywanym
  • Doba pracownicza to 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy

Czas wolny za pracę w nocy

Jeden pracownik instytucji kultury pracuje codziennie od wtorku do soboty, a niedziela i poniedziałek to jego dzień wolny od pracy. Drugi pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 16:00.
Z powodu organizowanej przez instytucję kultury imprezy obydwaj pracownicy pracowali dodatkowo od 18:00 w niedzielę do 02:00 w poniedziałek. Jak prawidłowo ustalić dla nich dzień wolny za przepracowane godziny?

System czasu pracy instruktora po zmianach w kp

Pytanie dotyczy zaplanowania i rozliczenia czasu pracy instruktora zatrudnionego w domu kultury w pełnym wymiarze czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy.
Dom kultury ma 3-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Za nadgodziny pracownikom przysługuje na ich wniosek czas wolny w tym samym wymiarze. Tydzień pracy instruktora wygląda następująco:

  • w poniedziałki, środy i piątki pracuje w godzinach 07:00–15:00;
  • we wtorki i w czwartki pracuje w godzinach 12:00–20:00.

Czy realizacja czasu pracy instruktora jest prawidłowa? Czy, planując czas pracy instruktora, należy przestrzegać dobowej normy czasu pracy, czy wystarczy 11 godzin dobowego odpoczynku? Jak prawidłowo zaplanować czas pracy dla instruktora, żeby nie występowały nadgodziny?
W okresie letnim dom kultury organizuje imprezy plenerowe. Czy na czas tych imprez można zaplanować dla instruktora 12 godzin pracy mimo pracy w systemie podstawowym? Czy, układając harmonogram czasu pracy, trzeba kierować się art. 132 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), jak również dobową normą czasu pracy?

Nowy czas pracy w instytucjach kultury

• Od 23 sierpnia 2013 r. rozkład czasu pracy pracownika może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które są dla pracownika dniami pracy • W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych • Odpracowanie wyjścia prywatnego, udzielonego na pisemny wniosek pracownika nie jest pracą w godzinach nadliczbowych