Pomysł na… kulturę

W dziale Pomysł na… kulturę znajdą Państwo ciekawe propozycje projektów realizowanych przez inne instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy osób. Mamy nadzieję, że prezentowane w tym dziale pomysły będą dla Państwa inspiracją do działania!

Liczba artykułów w dziale: 391

Wczuj się!

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu przygotował oryginalny spektakl, w którym zagrali uczestnicy międzypokoleniowego projektu performerskiego poświęconego tematowi empatii.

Paca 40

Paca 40 w Warszawie wzięła swoją nazwę od adresu, pod którym się znajduje. To miejsce dla lokalnej społeczności — mieszkańców, aktywistów, organizacji.

Z tęsknoty za latem…

W Nowym Jorku w ubiegłym roku działo bardzo nietypowe muzeum, które w ubiegłym roku było czynne jedynie od 29 lipca do 31 sierpnia. Mimo to, wszystkie z 30 000 dostępnych biletów zostało zarezerwowanych bądź wyprzedanych w ciągu kilku pierwszych dni funkcjonowania instytucji.

Skansenova (skanseny od nowa), czyli…

W Małopolsce znajduje się jedno z największych skupisk skansenów, które od kilku lat zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem turystów.

Polishfreedom

Po 1989 r., dzięki otwarciu granic i intensyfikacji kontaktów międzynarodowych, na Zachodzie znacznie poszerzył się zakres wiedzy na temat historii Polski. Nadal jednak daje o sobie znać trudna do pokonania bariera językowa. Powoduje ona, że wiedza o dziejach Polski i innych krajów regionu dostępna zagranicznym wykładowcom akademickim i nauczycielom historii pochodzi głównie z opracowań i tylko w niewielkim stopniu ze źródeł, których, jak dotąd, stosunkowo niewiele przełożono na język angielski.

Ruchy nieteoretyczne

Olechów, nazwany też osiedlem sypialnią, usytuowany jest na peryferiach Łodzi. Jak wspominają pracownicy Ośrodka Kultury Górna, to miejsce swego czasu wydawało się nieco ospałe i ubogie w ofertę kulturalną.

Autentyzm

Projekt AUTENTYZM. Rodzina. Archiwum. Historia to kontynuacja zainicjowanych w 2014 r. działań skierowanych do dorosłych osób ze spektrum autyzmu.

Kraina wątku i osnowy

W październiku otwarto niezwykły szlak turystyczno-edukacyjny Kraina wątku i osnowy, prowadzący przez podlaskie pracownie tkackie.

Pomiędzy jedzeniem a muzeum

Wiele miejsc w Polsce ma swoje kultowe przysmaki, które doczekały się nawet poświęconych im muzeów. W Poznaniu zwiedzać można Rogalowe Muzeum Poznania dedykowane mającej już 150 lat tradycji wypieku Rogali Świętomarcińskich.

Język obcy w teatrze

Warszawski Teatr Syrena przygotował dla dzieci językowe zajęcia teatralne. Taka lekcja zorganizowana jest podobnie jak warsztaty aktorskie: uczestnicy uczą się podstawowych umiejętności aktorskich, a przy okazji też języka obcego.

A Ty co zobaczysz?

Muzeum Narodowe w Warszawie przekuje, że sztuka jest dla wszystkich.

Kultura eksportowa

Izumi Fujita, Japonka, która od prawie dziesięciu lat mieszka w Polsce, tak zachwyciła się polską sztuką ludową, że eksportuje ją do swojego rodzinnego kraju.