Czy zawarta z organizatorem przez dyrektora instytucji kultury umowa określająca warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji jest kontraktem menedżerskim?
Czy możliwe jest kontynuowanie umowy w sytuacji, gdy dyrektor nabywa prawa emerytalne na 14 miesięcy przed końcem okresu powołania i zakończenia umowy, a jeśli tak, to czy może on jednocześnie pobierać emeryturę?
Czy dyrektorowi gminnej biblioteki publicznej przysługuje dzień wolny za 15 sierpnia, jeśli w tym dniu brał udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego?
Instytucja kultury prowadziła spór z lokalnym oddziałem ZUS dotyczący wliczania dodatków specjalnych do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Ta sama sytuacja dotyczyła też nagrody rocznej dla dyrektora i głównego księgowego.
ZUS zarzucił instytucji błędną interpretację przepisów, twierdząc, że dodatek specjalny przyznany i wypłacony za określony okres (np. 1 miesiąc) nie powinien być wliczany do podstawy zasiłku chorobowego. Argumentowano to tym, że w chwili powstania uprawnienia do zasiłku chorobowego dany składnik pracownikowi nie przysługiwał.
Z kolei instytucja wskazywała między innymi, że od wskazanego dodatku specjalnego naliczono i odprowadzono wszystkie należne składki ZUS.
Jak więc należy postąpić? Czy podana w poradzie „Dodatek specjalny za jeden miesiąc w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego i zasiłku chorobowego” opublikowanej „Poradniku Instytucji Kultury” (nr 11 z 2023) interpretacja jest prawidłowa? Czy instytucja kultury może ją zastosować w sporze z ZUS?
W miejsko-gminnym ośrodku kultury od października ub.r. zatrudniony jest dyrektor, a od listopada — główna księgowa w wymiarze ¼ etatu. Dyrektor otrzymał od stycznia br. dodatek specjalny za prowadzenie orkiestry dętej działającej przy ośrodku. Dodatkowo MGOK pozyskał dofinansowanie z projektu unijnego, który będzie realizowany przez 2 lata, począwszy od września br.
Czy główna księgowa może mieć zwiększony zakres obowiązków o prowadzenie i rozliczanie projektu oraz otrzymywać za to dodatek większy od jej wynagrodzenia zasadniczego?
Czy dyrektor MGOK może mieć zwiększony zakres obowiązków o koordynowanie tym projektem i za to otrzymywać dodatek do pensji?
Czy głównej księgowej i dyrektorowi można przyznać dodatek za prowadzenie projektu i czy może on wynosić maksymalnie 40% wynagrodzenia zasadniczego?
Pracownik instytucji kultury samorządowej instytucji kultury ma umowę o pracę do 30 września 2024 r., ale wygrał konkurs na stanowiska dyrektora innej instytucji kultury i ma podjąć w niej pracę od 1 października 2024 r.
Jaki rodzaj umowy pozwoliłby mu wykonywać w lipcu obowiązki w tych dwóch instytucjach kultury, żeby nie budziło to kontrowersji? Czy może to być np. 16 godzin pracy dziennie?
Dyrektor instytucji kultury chciałby na podstawie art. 6719 § 6 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp) częściowo wykonywać pracę zdalną. Organizator został poinformowany o tym zamiarze i ustnie wyraził zgodę na taką formę pracy. Dyrektor ma zastępcę, który posiada niezbędne upoważnienia do dokonywania podczas jego nieobecności czynności związanych z kierowaniem bieżącą statutową działalnością instytucji, a także do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora.
Do kogo dyrektor powinien skierować swój wniosek — do organizatora czy do swojego zastępcy?
Czy pomiędzy instytucją kultury, gminą i pracownikiem można podpisać porozumienie trójstronne o przeniesieniu pracownika księgowości instytucji do księgowości urzędu gminy?
Czy jeśli pracownik ma umowę z instytucją kultury na czas nieokreślony, to umowa ta będzie nadal obowiązywać?
Pracownik instytucji kultury zgłosił się do terytorialnej służby wojskowej. Będzie odbywał szkolenie podstawowe przez 16 dni (z reguły będzie to szkolenie weekendowe).
Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mu odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia, a jeśli tak, czy może złożyć do wojskowego centrum rekrutacji wniosek o zwrot kosztów tej odprawy?
Czy ta odprawa jest oskładkowana i opodatkowana?
Jak należy postąpić, jeśli na szkolenie podstawowe zostanie wyznaczony inny dzień niż w weekend, to jest dzień roboczy, w którym pracownik ma świadczyć pracę? Czy pracownik powinien w takiej sytuacji wziąć urlop bezpłatny, czy może wziąć urlop wypoczynkowy?
Jakie są inne prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika w przypadku, kiedy pracownik przystępuje do terytorialnej służby wojskowej?
Niektórzy eksperci twierdzą, że zasadnicza pensja aktora nie musi wynosić tyle, ile minimalne wynagrodzenie, gdyż aktor otrzymuje jeszcze dodatkowe wynagrodzenie za każdy spektakl. Jednak Państwowa Inspekcja Pracy coraz częściej jest zdania, że zasadnicze wynagrodzenie aktora nie może być mniejsze niż najniższa krajowa.
Jak więc należy postępować w tej sprawie?
Zespół śpiewaczy działający przy instytucji kultury wyjeżdża na konkurs. Instytucja zapewni całemu zespołowi nocleg i całodobowe wyżywienie. Osoba, która prowadzi tę grupę, zatrudniona jest na umowę-zlecenie.
W jaki sposób rozliczyć jej czas pracy związany z tym wyjazdem? Czy zalicza się do niego czas podróży, czy tylko czas występu i przygotowania do niego?
Pracownik samorządowej instytucji kultury pracuje na stanowisku kierowniczym. Organizator powołał go, zgodnie z zapisami w statucie, na stanowisko zastępcy dyrektora na czas nieokreślony.
Jak prawidłowo przeprowadzić procedurę zmiany umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę z powołania?
Czy należy rozwiązać umowę o pracę na stanowisku kierownika, wystawić świadectwo pracy oraz inne konieczne dokumenty i zawrzeć nową umowę o pracę? Czy też można to zrobić na podstawie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy albo aneksu do dotychczasowej umowy o pracę?
Czy burmistrz na komisji rady miejskiej może informować radnych o ukaraniu dyrektora instytucji kultury naganą?