Anna Gotkowska

radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy

Świetlica wiejska w bibliotece

Władze gminy otwierają świetlice wiejskie, które są przyłączane do biblioteki jako instytucje kultury bez żadnych dokumentów oraz dodatkowych zobowiązań finansowych ze strony organizatora. Protestujący wobec tej sytuacji dyrektor biblioteki spotyka się z groźbą zwolnienia z pracy.
Czy takie działanie organizatora jest prawidłowe?

Kapela ludowa i teatr amatorski poza strukturami instytucji

Instytucja kultury od kilku lat prowadzi kapelę ludową i teatr amatorski. Członkowie kapeli otrzymują wynagrodzenie za każdy występ (na podstawie umowy o dzieło), prowadzący teatr otrzymują wynagrodzenie na podstawie wystawianej co miesiąc faktury. Ani teatr, ani kapela nie zostały jednak powołane zarządzeniem, nie stanowią również części (sekcji) instytucji. Ostatnia kontrola zarzuciła dyrektorowi instytucji, że nie ma dokumentacji organizacyjnej powołującej teatr i kapelę. Zgodnie ze statutem instytucja może tworzyć profesjonalne grupy amatorskie i zespoły artystyczne w zakresie teatru, muzyki i tańca, jednakże formuła ich tworzenia i określania zasad funkcjonowania w instytucji powinna wymagać pisemnego wprowadzenia w postaci np. zarządzenia dyrektora. Z zaleceń pokontrolnych wynika, że poprzez przepisy wewnątrzzakładowe należy sformalizować zasady i warunki funkcjonowania teatru i kapeli.
Czy rzeczywiście potrzebne są dodatkowe zarządzenia powołujące teatr i kapelę?
W jaki sposób skonstruować takie zarządzenie, skoro oba zespoły funkcjonują od kilku lat? Jak najprościej umieścić oba podmioty w strukturze instytucji?

Wynagrodzenie za sprzątanie biblioteki

Do tej pory biblioteka zawierała z bibliotekarką co roku umowę-zlecenie na sprzątanie. Teraz chce jej przyznać za sprzątanie dodatek specjalny.
Czy należy określić pracownicy w zakresie czynności tę pracę, czy wystarczy poinformować ją ustnie?
Czy potrzebny jest aneks do umowy o pracę?

Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy

Czy pracownikowi instytucji kultury, który nie jest pracownikiem artystycznym, można wypłacić nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy, a jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Czy dyrektorowi instytucji również można wypłacić taką nagrodę, a jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Pracownicy muzeum nie są pracownikami samorządowymi

Organizatorem muzeum jest powiat. Niejednokrotnie w korespondencji z organizatorem muzeum jest nazywane powiatową jednostką organizacyjną.
Czy jest to poprawne określenie?
Jeżeli tak, to czy pracownicy muzeum pełniący funkcje administracyjne, takie jak np. specjalista ds. kadr, główny księgowy, księgowa, specjalista ds. prawno-administracyjnych, są pracownikami samorządowymi na podstawie art. 2 pkt 2 Ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych)? Co prawda z art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że nie stosuje się jej do pracowników zatrudnionych w jednostkach, których status prawny określają odrębne przepisy, ale są to pracownicy, którzy nie należą do zawodowej grupy muzealników oraz nie wykonują pracy bezpośrednio związanej z merytorycznym zakresem działalności danej instytucji.

Spotkanie autorskie to jednak umowa–zlecenie

Instytucja kultury zaprosiła pisarza na spotkanie autorskie z czytelnikami. Przygotował on własny scenariusz, według którego przeprowadzi to spotkanie.
Czy w takim przypadku instytucja może podpisać z autorem umowę o dzieło, czy też musi to być umowa-zlecenie?

Zakres obowiązków dla dyrektora

Dyrektor pełni swoją funkcję już od kilku lat. Zakres jego obowiązków określa zatwierdzony przez wójta gminy regulamin organizacyjny.
Czy dyrektor powinien przyjąć od sekretarza gminy lub wójta zakres obowiązków?
Czy sekretarz gminy ma prawo sprawdzać, czy dyrektor przychodzi do pracy punktualnie, oraz czym zajmuje się w pracy przez 8 godzin?

Odwołanie ze stanowiska na prośbę dyrektora

Od 23 stycznia do 7 marca 2019 r. dyrektor instytucji przebywał na zwolnieniu lekarskim. 25 stycznia 2019 r. wręczył organizatorowi wypowiedzenie umowy o pracę z prośbą o odstąpienie od 30-dniowego okresu wypowiedzenia.
Od kiedy rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia? Do kiedy dyrektor pełni swoją funkcję?
Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy: art. 30 § 1 pkt 2 (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem) czy też pkt 3 (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia) Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?

Nagroda roczna dla pracownika zatrudnionego przez miesiąc

Pytanie dotyczy nagrody rocznej dla księgowej zatrudnionej w instytucji kultury od marca 2018 r. na stanowisku księgowego, a od kwietnia 2018 r. — głównego księgowego. Wiadomo, że za pracę na stanowisku głównego księgowego pracownik nie otrzyma nagrody rocznej, ponieważ musi to być cały rok pracy na tym stanowisku.
Czy za pracę na stanowisku księgowego w marcu pracownikowi należy się nagroda roczna?

Dodatek stażowy w instytucji mimo zatrudnienia w innym zakładzie pracy

Pracownica biblioteki jest zatrudniona od grudnia 2017 r. na 1/4 etatu jako główna księgowa oraz ¼ etatu jako kadrowa. Do 31 grudnia 2018 r. jej głównym miejscem pracy był inny zakład pracy, w którym miała wypłacany dodatek stażowy, dlatego w bibliotece nie naliczano tego dodatku. Od stycznia 2019 r. pracownica w głównym miejscu zatrudnienia zmieniła umowę o pracę na umowę cywilnoprawną.
Czy w związku z tym w bibliotece powinna mieć naliczany dodatek stażowy?
Czy dodatek stażowy powinna od stycznia bieżącego roku otrzymywać zarówno jako główna księgowa, jak i kadrowa?

Zmiana zakresu obowiązków a wypowiedzenie zmieniające

Nowy dyrektor instytucji kultury planuje zmiany w zakresach obowiązków pracowników. Nowe zakresy czynności mają szerzej i precyzyjniej określać obowiązki. Niektóre czynności wykonywane przez pracowników nie są ujęte w dotychczasowo obowiązujących zakresach. Stanowiska pozostaną bez zmian.
Czy zmiana zakresu obowiązków wymaga wypowiedzenia warunków pracy w trybie art. 42 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?

Zakres informacji przekazywanych radnym miasta

Pytanie dotyczy zakresu udzielania radnym miasta dostępu do informacji, dokumentów biblioteki publicznej.
Czy umowy-zlecenia i o dzieło, niezwiązane z działalnością kulturalną, można udostępniać bez ograniczeń, czy nie narusza to przepisów o ochronie danych osobowych?
Czy w związku z art. 24 ust. 2 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) należy wprowadzić procedurę postępowania w przypadku uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń oraz wglądu w działalność biblioteki przez radnych miasta?