Instytucja kultury jest czynna od poniedziałku do soboty. Niedziela jest dniem wolnym od pracy. Pracownicy działów obsługi czytelników objęci są ruchomym czasem pracy i pracują zgodnie z harmonogramem w systemie podstawowym, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Godziny pracy w harmonogramach planuje się na poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 07:00 do 15:00 lub od 10:00 do 18:00 (różnie w różnych tygodniach), a w środy i soboty od 07:00 do 15:00. Najczęściej pracownik w jednym tygodniu pracuje 6 dni, a w następnym 4.
Czy przy tak ustalonym grafiku, tj. 6 dni pracy w danym tygodniu, zachowany jest odpoczynek tygodniowy?
Czy można uznać, że pracownik, który kończy pracę w sobotę o godzinie 15:00, niedzielę ma wolną (jak co tydzień) i przychodzi do pracy w poniedziałek na godzinę 07:00, ma zachowany w danym tygodniu odpoczynek tygodniowy? Jeśli nie, to czy w takich tygodniach danego okresu rozliczeniowego, aby zachować odpoczynek tygodniowy, należy planować dzień wolny W5 już przed pracującą sobotą dla danego pracownika, np. piątek?
Jak rozwiązać problem odpoczynku tygodniowego przy tak niekorzystnym ułożeniu kalendarza, gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela?

Pełna treść artykułu dostępna wyłącznie dla abonentów, po zalogowaniu do serwisu.

Zaloguj się w panelu w prawym górnym rogu serwisu, podając login i hasło, które otrzymałeś od Działu Obsługi Klienta.

Aby uzyskać dostęp do serwisu, wykup abonament lub prenumeratę Poradnika Instytucji Kultury.

Jeśli jesteś prenumeratorem Poradnika Instytucji Kultury, zgłoś się do Biura Obsługi Klienta po login i hasło.