Pracownik w czasie pracy korzystał z komputera do celów prywatnych — nie kryjąc się z tym, oglądał filmy w Internecie. W związku z tym jego bezpośredni przełożony zwrócił mu uwagę za naganne zachowanie. Pracownik nie wyciągnął wniosków i nie zmienił swojej postawy, od odejścia od stanowiska bezpośredniego przedłożonego kontynuował oglądanie prywatnych filmów w celach rozrywkowych. Sytuację zarejestrowała kamera, które monitoruje stanowisko kasjerskie. Dyrektor instytucji na podstawie zeznania bezpośredniego przełożonego ukarał pracownika naganą, powołując się m.in. na dowód z zabezpieczonego zapisu monitoringu. Kamery są zamontowane od zawsze w tym miejscu — kasa sprzedająca bilety wstępu do kina — miejsce ogólnodostępne. Pracownik odwołał się od kary nagany, tłumacząc, że pracodawca nie może wykorzystywać monitoringu do nałożenia kary nagany i że wykorzystał monitoring niezgodnie z przeznaczeniem. Instytucja nie ma wprowadzonego zarządzenia dotyczącego monitoringu w obiekcie.
Czy pracodawca może posiłkować się zabezpieczeniem nagrania z monitoringu, jeżeli jest on nieuregulowany wewnętrznym zarządzeniem?
Jaki zapis w zarządzeniu powinien zawrzeć pracodawca, aby na przyszłość mógł zabezpieczyć zapis z monitoringu i przedstawić jako dowód w podobnej sprawie?

Pełna treść artykułu dostępna wyłącznie dla abonentów, po zalogowaniu do serwisu.

Zaloguj się w panelu w prawym górnym rogu serwisu, podając login i hasło, które otrzymałeś od Działu Obsługi Klienta.

Aby uzyskać dostęp do serwisu, wykup abonament lub prenumeratę Poradnika Instytucji Kultury.

Jeśli jesteś prenumeratorem Poradnika Instytucji Kultury, zgłoś się do Biura Obsługi Klienta po login i hasło.

Słowa kluczowe: