31 stycznia br. skończył się okres, na który organizator powołał obecnego dyrektora instytucji. Ponieważ organizator nie wyłonił nowego dyrektora w ogłoszonym konkursie, wydał więc zarządzenie, że obecny dyrektor od 1 lutego będzie pełnił obowiązki dyrektora do czasu ogłoszenia wyników konkursu.
Czy w związku z tym należy wystawić dyrektorowi świadectwo pracy?
Pracownicy GOK 11 listopada pracowali przy organizacji uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Był to dla nich dzień pracy.
Czy z tego tytułu przysługuje dzień wolny od pracy, skoro następny dzień, 12 listopada, był dla nich dniem wolnym od pracy?
Pytanie dotyczy proponowanego nowego brzmienia art. 221 § 1 pkt 5 i 6 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp). Wynika z niego, że pracodawca będzie mógł żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku.
Czy te przepisy będą dotyczyły każdego stanowiska pracy?
Jak rozumieć ten projektowany przepis?
Pracownik (rencista), który przeszedł na emeryturę w 2017 r., w związku z zakończeniem umowy o pracę 30 listopada 2018 r. zwrócił się do instytucji kultury z pismem o wypłacenie odprawy emerytalnej pomniejszonej o pobraną w 2003 r. odprawę rentową. Z jego świadectwa pracy z poprzedniego miejsca pracy wynika, że w 2003 r. otrzymał już odprawę rentową, na podstawie art. 921 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp).
Instytucja zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o interpretację przepisów. W odpowiedzi PIP powołał się na wyroki Sądu Najwyższego z 2 października 1990 r., sygn. akt I PR 285/90 i Sądu Okręgowego w Elblągu z 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt IV Pa 2/14 oraz na uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I PK 1/15.
Wynika z nich, że jeśli pracownik otrzymał odprawę rentową lub emerytalną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia na podstawie przepisów kp, a następnie podjął zatrudnienie u pracodawcy, u którego obowiązują przepisy szczególne, określające wyższą wysokość odprawy emerytalnej — to pracownikowi temu, w razie rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę, przysługiwała będzie uzupełniająca odprawa emerytalna stanowiąca różnicę między odprawą wypłaconą a obecnie przysługującą.
Co powinna zrobić instytucja? Dyrektor obawia się, że z jednej strony wypłata różnicy może spowodować uruchomienie lawiny wypłat dla innych pracowników, a z drugiej strony — że pracownik poda instytucję do sądu.
Instytucja kultury planuje zawrzeć umowę-zlecenie na prowadzenie wykładów. Wykłady będą prowadzone np. jednego dnia w godzinach od 10:00 do 11:30, drugiego dnia w godzinach od 10:00 do 11:30. Wynagrodzenie ma być wypłacone na koniec miesiąca za dany miesiąc.
Czy przy wyszczególnieniu terminów i godzin w umowie-zleceniu jest konieczny rejestr godzin do takiej umowy?
Jakie treści powinna zawierać umowa o dzieło na wykonanie utworu słowno-muzycznego — koncertu zespołu rockowego?
Czy takie umowy należy podpisać z każdym z członków zespołu, czy można podpisać jedną umowę tylko z jedną osobą, którą pozostali członkowie zespołu pisemnie upoważnili do podpisania w ich imieniu umowy i odebrania za nich wynagrodzenia?
Czy umowa powinna zawierać oświadczenie, że członkowie zespołu nie przekroczyli limitu uprawniającego do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu tej działalności i że nie przekroczyli pierwszego progu podatkowego?
- Instytucje kultury, które organizują różne aktywności dla dzieci, mają obowiązek weryfikacji, czy osoby mające z małoletnimi kontakt, nie są przestępcami seksualnymi
- Dotyczy to nie tylko pracowników instytucji, ale także osób, które współpracują z instytucją jako organizatorem takich aktywności
- Dyrektor instytucji, który nie dopełni tego obowiązku, albo zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, naraża się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny minimum 1000 zł
Archi-przygody to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie pojęcia «architektura».
Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia na swojej stronie materiały opracowane przez Dział Edukacji w ramach rozmaitych projektów i działań. są one podzielone są na trzy kategorie: dla dzieci, dorosłych i dla nauczycieli.
Teatralny Pasjans to projekt edukacyjny, który w 2018 r. organizował Gdański Teatr Szekspirowski dla uczniów, osób z niepełnosprawnością i seniorów z województwa pomorskiego.
Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka to monumentalny album opowiadający dzieje miasta przez pryzmat najcenniejszych obiektów dziedzictwa materialnego z krakowskich kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych.
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu przygotowało oryginalną, bardzo wzruszającą wystawę. Czarno na Białym w Kolorze prezentuje pięćdziesiąt najstarszych (wykonanych w latach 1890–1939) archiwalnych fotografii ze zbiorów muzeum, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.