Sławomir Liżewski

prawnik, specjalista w zakresie prawa podatkowego i prawa instytucji kultury

Zgłaszanie wznoszenia sceny do nadzoru budowlanego

Ośrodek kultury organizuje imprezy, na potrzeby których stawia scenę wraz z namiotami wykorzystywanymi m.in. jako garderoby lub miejsca do prowadzenia zajęć. Ponadto, w okresie letnim ośrodek organizuje dużo imprez i prawie każdego tygodnia stawia scenę gdzieś w mieście lub na terenach wiejskich gminy. Zgodnie z przepisami scena jest obiektem budowlanym tymczasowym. Powstaje więc kwestia zgłaszania wznoszenia sceny do nadzoru budowlanego. Do tej pory wyglądało to różnie. Na zgłoszenie ośrodka kultury o budowie sceny, wysłane w odpowiednim terminie, przychodziła odpowiedź ze starostwa na kilka dni przed planowaną imprezą. Zdarzyło się, że nadzór budowlany nakazał uzyskanie opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, ponieważ scena miała stanąć w strefie zabytkowej miasta. Jeszcze nigdy nie udało się załatwić sprawy do końca. Wydaje się, że tego rodzaju zgłoszenie jest kłopotem dla organu nadzoru budowlanego.
Czy w związku z tym za każdym razem ośrodek musi zgłaszać budowę sceny do powiatowego nadzoru budowlanego?

„Zerowy PIT” w instytucjach kultury

Pytania dotyczą „zerowego PIT”, który obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r.
Pracownik w wieku poniżej 26 lat otrzymał świadczenia z ZFŚS podlegające przedmiotowemu zwolnieniu od podatku dochodowego z art. 21 ust. 1 pkt 67 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Czy po przekroczeniu limitu tego zwolnienia, czyli 1000 zł w roku podatkowym, należy od nadwyżki ponad limit potrącić zaliczkę na podatek dochodowy?
Czy wynagrodzenie za lipiec 2019 r., wypłacone 9 sierpnia 2019 r., należy zaliczyć do przychodów sierpnia i zastosować zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do pracowników, którzy nie ukończyli 26 lat i złożyli stosowne oświadczenie?

Zatrudnianie wolontariuszy w instytucji kultury

Pytania dotyczą zatrudniania wolontariuszy w instytucji kultury.
Jak prawidłowo powinna się nazywać zawarta z wolontariuszem umowa na świadczenie przez niego darmowej pracy?
Czy umowę taką można sporządzić np. na prace porządkowe, na prowadzenie darmowego koła informatycznego dla dzieci itp., czy też praca wolontariusza ma być związana tylko i wyłącznie z imprezami kulturalnymi i pozostałą działalnością kulturalną?
Czy instytucja kultury może zatrudniać wolontariuszy na umowę-zlecenia pracy wolontarystycznej?

Zakres działań podejmowanych przez bibliotekę wchodzącą w struktury ośrodka kultury

Biblioteka publiczna wchodzi w strukturę ośrodka kultury i sportu. W statucie wymienione są działania, które realizuje instytucja, nie ma jednak wyodrębnionych działań dla biblioteki.
Czy to oznacza, że biblioteka może realizować przedsięwzięcia niezwiązane z promocją czytelnictwa oraz kulturą, a oparte na edukacji, np. warsztaty astronomiczne?

Wpływ dotacji wolnej od podatku na wysokość straty podatkowej

W 2018 r. przychody podatkowe instytucji kultury wynosiły 100 000 zł, koszty podatkowe wynosiły 110 000 zł, strata 10 000 zł, ale wśród przychodów było 20 000 zł dotacji na zakup środków trwałych, która korzysta z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego (wykazana w CIT/O).
Czy w latach następnych można rozliczyć stratę 30 000 zł, czy tylko 10 000 zł?

Składki i podatek od odszkodowania za dyskryminację pracownika

Jak potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną, jeśli wypłata odszkodowania została podzielona na część z rygoru natychmiastowej wykonalności, a w postępowaniu apelacyjnym orzeczona została niższa kwota odszkodowania?
Jakie składki i ewentualnie odsetki należy zapłacić tytułem odszkodowania za dyskryminację byłego pracownika?
Czy instytucja kultury musi zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu wypłaty tego odszkodowania zasądzonego dla pracownika?

Samochód prywatny wykorzystywany do celów służbowych przez część dnia

Pracownik instytucji kultury korzysta z samochodu prywatnego do celów służbowych.
Jak traktować dzień, kiedy pracownik przyjeżdża samochodem i ma go w pracy przez 4 godziny, a następnie pojazd ten nie jest już dostępny (samochód zabiera współmałżonek)? Czy ten dzień traktować jako dzień, w którym pracownik korzysta z samochodu?
Pracownik w systemie równoważnym, pracujący na 3/8 etatu przepracował swoje godziny w ciągu np. 15 dni, a nie 20 dni. Czy 5 dni traktować jako dni nieobecności, czy jednak jako dni pracy, jeśli chodzi o ekwiwalent za używanie samochodu do celów służbowych?

Ryczałt przedumowny w umowie ze STOART

W 2015 r. biblioteka podpisała na rok umowę licencyjną ze STOART. Po tym okresie umowy nie wypowiedziano i stała się ona umową na czas nieokreślony. Niedawno STOART przysłał propozycję nowej umowy, w której jest punkt zatytułowany „ryczałt przedumowny” (kwota do zapłaty) z tytułu korzystania z wykonań od 24 maja 1994 r. do dnia wejścia w życie nowej umowy. Biblioteka sporadycznie odtwarza utwory muzyczne dla dzieci, czasem wyświetla bajkę.
Czy biblioteka musi zapłacić taki ryczałt?
Czy może w tym przypadku korzystać z użytku dozwolonego?

Koszty związane z realizacją imprezy sportowej

Samorządowa instytucja kultury oprócz działalności kulturalnej prowadzi również statutową działalność gospodarczą, a uzyskane z niej przychody przeznacza na realizację podstawowych zadań statutowych, czyli na działalność kulturalną. Niedawno w instytucji zorganizowano imprezę sportową. Organizatorem był prywatny przedsiębiorca, który sprzedawał własne bilety wstępu. Impreza trwała jeden dzień, ale przygotowania do niej sparaliżowały działalność instytucji na 4 dni. Osoba zarządzająca instytucją udostępniła pomieszczenia, ludzi, sprzęt itp. całkowicie nieodpłatnie. Powodem tego miał być patronat prezydenta miasta. Instytucja poniosła więc koszty, których wysokość można oszacować, i jest to kwota znaczna. Przychodów, np. z tytułu wynajmu, instytucja nie uzyskała żadnych. W mieście oprócz instytucji kultury działa także miejskie centrum sportu i rekreacji.
Czy dochód ustalony jako równowartość kosztów poniesionych na organizację tej imprezy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też, jako koszt sfinansowany z dotacji podmiotowej będzie, wolny od podatku?

ZFŚS i świadczenie urlopowe w podatkach — w pytaniach i odpowiedziach

  • Świadczenie urlopowe nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych
  • To pracownik powinien pilnować kwot limitów uprawniających do zwolnienia od podatku
  • Świadczenia urlopowego nie finansuje się ze środków zgromadzonych na rachunku ZFŚS

Majątek dzielonej instytucji kultury

W trakcie roku planuje się podział gminnej instytucji kultury na podstawie art. 20 ust. 1 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej). Instytucja ta ma w użytkowaniu wieczystym kilka nieruchomości gruntowych oraz we własności budynki znajdujące się na tych gruntach. Grunty te i budynki mają zostać podzielone pomiędzy dwie nowe instytucje kultury.
Czy te nieruchomości gruntowe wraz z budynkami dzielona instytucja powinna, na podstawie aktu notarialnego, nieodpłatnie przekazać w użytkowanie wieczyste i na własność nowo powstałym po podziale instytucjom kultury czy też w tym przypadku znajdzie zastosowanie art. 25a ustawy o działalności kulturalnej?
Jakie zatem dokumenty powinny stanowić podstawę wpisu w księgach wieczystych prawa użytkowania wieczystego gruntów i prawa własności budynków na rzecz nowo utworzonych po podziale instytucji kultury?
Czy z art. 25a ustawy o działalności kulturalnej wynika zasada sukcesji uniwersalnej, a w konsekwencji, jakie rodzaje stosunków prawnych objęte są tą normą?

Wykorzystywanie budynku niezgodnie z umową użyczenia

Organizator przekazał instytucji kultury w ramach umowy użyczenia budynek i w nim nakazał wydzielić lokal z przeznaczeniem na salę ślubów. Powstał problem z obsługą tego lokalu, tj. sprzątaniem, otwieraniem drzwi, sprzątaniem toalet.
Czy organizator nie ma obowiązku zawrzeć z instytucją kultury umowy w tej sprawie i uzgodnić w niej wszystkie szczegóły dotyczące działalności sali ślubów?
Jak bronić się przed wykonywaniem zadania niewystępującego w statucie instytucji kultury?