Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Wzory najważniejszych dokumentów niezbędnych w instytucji kultury
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Wzory najważniejszych dokumentów niezbędnych w instytucji kultury
[Szkolenia] Relacja: instytucja kultury — organizator — dyrektor instytucji kultury: 26.04 | Akademia Kadrowego cz. 2: Czas pracy w instytucji kultury (także w pandemii): 19.04 | Umowy-zlecenia i umowy o dzieło w instytucjach kultury. Rejestr umów o dzieło od 1 stycznia 2021 r. 22.04 | Akademia Kadrowego cz. 3: Zwalnianie pracowników: 28.04 | Zamówienia podprogowe w instytucjach kultury: 23.04 (II grupa)
prawnik, specjalista w zakresie prawa podatkowego i prawa instytucji kultury
Muzeum miejskie jest właścicielem budynku wpisanego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Muzeum odkupiło tę nieruchomość od banku, na co zgodę wyraził organizator. Budynek — pustostan — od początku nie nadawał się do użytku i wymagał kapitalnego remontu. Zakup oraz wszelkie koszty z nim związane zaksięgowano na koncie 080 jako inwestycje. W 2020 r. muzeum planowało pozyskać fundusze europejskie na rewitalizację budynku. Okazało się jednak, że jako mała jednostka nie może ich pozyskać ze względu na brak zabezpieczenia. Budynek cały czas niszczeje, w związku z tym organizator zaproponował odkupienie go i pozyskanie środków unijnych na remont. Po remoncie miasto sprzeda muzeum odnowiony i zdatny do użytku budynek. Jednak w obecnym stanie budynek nie jest środkiem trwałym, nie dokonywano więc odpisów amortyzacyjnych, ponieważ cały czas jest to inwestycja.
Czy w takiej sytuacji muzeum może sprzedać nieruchomość bez przetargu?
Centrum kultury przygotowuje m.in. imprezy sportowe, np. biegi. Od zawodników pobiera się opłatę startową za udział w biegu. Podczas takich wydarzeń często odtwarza się muzykę z utworzonej wcześniej playlisty. Chodzi o stworzenie biegaczom przyjaznej atmosfery podczas rozgrzewki. Po starcie zawodników muzykę odtwarza się jako tło dla rodzin i przyjaciół oczekujących na mecie, a w trakcie dekoracji odtwarza się np. utwór zespołu Queen „We are the champions”. Instytucja kultury nie uzyskuje w tym przypadku dochodu z tytułu odtwarzania muzyki.
Czy w takim przypadku opłata do ZAiKS i STOART jest obowiązkowa?
Czy należy gdzieś zgłaszać fakt odtwarzania muzyki na imprezach biegowych i odprowadzać z tego tytułu jakieś opłaty?
W statucie instytucji kultury w części dotyczącej jej działalności jest zapis, że do zakresu działania instytucji należą m.in. zadania zlecone przez zarząd powiatu, przy czym nie ma szczegółowych zapisów, jakiego typu mogą być to zadania i jaki mają zakres. Od lat starostwo powiatowe organizowało wydarzenia patriotyczne, zapewniając też m.in. gadżety promujące powiat.
Czy organizator może narzucić bądź przekazać te zadania do realizacji przez instytucję kultury?
Muzeum samorządowe przeprowadzi w 2021 r. remont kapitalny. Na czas remontu część eksponatów przewiezie do drugiego muzeum (ten sam powiat jako organizator). Aby uniknąć zamieszania przy sprzedaży biletów, dyrektorzy, za zgodą organizatora, chcieliby zgodnie zrezygnować z pobierania opłat za bilety wstępu.
Czy można nie pobierać opłat za bilety i czy nie będzie to miało negatywnych konsekwencji podatkowych?
O czym trzeba pamiętać, zgłaszając umowę o dzieło do ZUS?
Co zrobić z umowami o dzieło zawartymi przez 1 stycznia 2021 r. — czy też je zgłaszać?
Organizator zakłada przekazanie ośrodkowi kultury administrowanie kręgielnią usytuowaną obok świetlicy wiejskiej, w której — oprócz usługi rekreacji — będzie sprzedawany alkohol.
Czy ośrodek musi prowadzić działalność gospodarczą, wydzieloną księgowość i czy może prowadzić sprzedaż alkoholu?
Czy instytucja kultury przed zakupem usług i towarów musi sporządzać umowę z kontrahentem, np. na zakup strojów o wartości 5000 zł? Czy zawsze wymagane jest sporządzanie takiej umowy — niezależnie od wartości zakupu?
Ile wynoszą nowe limity zwolnień od podatku dochodowego świadczeń pracowniczych i do kiedy można je stosować?
Teatr złożył wniosek o udzielenie pożyczki w ramach projektu skierowanego do podmiotów poszukujących finansowania na realizację niektórych inwestycji infrastrukturalnych w województwie. Celem statutowym teatru jest m.in. aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, regionu i kraju poprzez realizację i prezentację najwyższej jakości widowisk teatralnych, opartych na najbardziej wartościowych dziełach literatury oraz zaspokajanie społecznych potrzeb uczestnictwa w kulturze. Jeżeli teatr uzyska taką pożyczkę, przeznaczy ją na inwestycję polegającą na modernizacji głównej sceny i innych elementów posiadanej infrastruktury teatralnej. Raty pożyczki i odsetki instytucja zamierza spłacać, korzystając ze środków własnych.
Czy taki sposób finansowania spłaty pożyczki uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego?
Biblioteka realizowała projekt współfinansowany ze środków EFRR. Po kontroli dokumentów urząd marszałkowski wystawił korektę finansową wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. 30 grudnia 2020 r. wpłacono do urzędu marszałkowskiego korektę finansową oraz odsetki ze środków dotacji podmiotowej od organizatora (biblioteka nie osiąga przychodów z działalności dodatkowej). Tego samego dnia biblioteka odprowadziła także podatek dochodowy od zapłaconych odsetek według stawki 19%, także z dotacji podmiotowej. Przyczyną zapłaty podatku było przeznaczenie otrzymanej dotacji w części przeznaczonej na zapłatę odsetek na cele inne niż statutowe, tj. objęte zwolnieniem od podatku.
Czy biblioteka mogła zapłacić ten podatek z dotacji podmiotowej?
Czy można było zastosować w tym przypadku stawkę podatku w wysokości 9%, czyli dla małego podatnika?
Pytania dotyczą prowadzenia działalności kulturalnej w myśl nowych przepisów o ograniczeniach, i tak:
Czy dom kultury może organizować w reżimie sanitarnym wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej przy założeniu udostępnienia widzom 50% miejsc?
Czy dom kultury może aktualnie prowadzić stacjonarnie odpłatne i nieodpłatne zajęcia (próby, ćwiczenia) m.in. gry na instrumentach, które w konsekwencji prowadzą do organizacji wydarzenia artystycznego?
Czy dom kultury może udostępniać przestrzeń pod organizację spotkań, konferencji podmiotom, które otrzymały zgodę na wznowienie działalności?
Czy instytucja kultury może udostępnić na portalu internetowym lub w mediach społecznościowych skan lub wersję elektroniczną PDF czasopisma (np. całego numeru czasopisma) bez zgody wydawcy albo innego podmiotu, który posiada prawa autorskie do tej publikacji?