świadczenie postojowe

[COVID-19] Wynagrodzenie wykazywane we wniosku zleceniobiorcy o świadczenie postojowe


Dom kultury zawarł umowę-zlecenie z instruktorem zajęć, który otrzymuje wypłatę wynagrodzenia według stawki godzinowej za faktycznie przepracowane w poprzednim miesiącu godziny. W kwietniu 2020 r. zleceniobiorca chce złożyć wniosek o świadczenie postojowe.
Jakie przychody należy wpisać do wniosku o świadczenie przestojowe, skoro zleceniobiorca chce złożyć wniosek w kwietniu, czyli trzeba podać wynagrodzenie wypłacone w marcu, które jest de facto wynagrodzeniem za luty?

[COVID-19] Tarcza antykryzysowa dla opiekunów pomników historii i miejsc światowego dziedzictwa


Instytucja kultury do tej pory uzyskiwała znaczne wpływy z biletów wstępu do będącego pod jej opieką zabytku, od czasu wprowadzenia stanu epidemii całkowicie utraciła wpływy. Mimo to nadal ma obowiązek zabezpieczenia i utrzymania budynku oraz jego ich otoczenia w jak najlepszym stanie.
Czy instytucja może otrzymać jakąś pomoc w związku z tą sytuacją?

[COVID-19] Świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy nie dla pracowników samorządowej instytucji kultury


Instytucja kultury (GOK) zamierza wysłać etatowych pracowników świetlic terenowych na tzw. świadczenie postojowe. GOK zatrudnia 9 osób na umowę o pracę.
Czy GOK może być traktowany jako przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 Ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (dalej: prawo przedsiębiorców) lub państwowa osoba prawna w rozumieniu Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych), u którego wprowadzono przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy, w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym?

[COVID-19] Postojowe na korzystniejszych warunkach


W związku z zamknięciem spowodowanym epidemią koronawirusa i na podstawie zaleceń organizatora (MKiDN) muzeum wprowadziło dla osób, które nie są niezbędne w pracy i nie mogą pracować zdalnie, przestój w rozumieniu art. 81 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp). Jednocześnie instytucja zawarła porozumienie z działającymi w niej organizacjami związkowymi odnośnie grup pracowniczych objętych postojem oraz w sprawie sposobu wynagradzania za ten czas. Zawiera ono zapis, że za czas postoju przysługuje wynagrodzenie w pełnej wysokości, na zasadach określonych w umowie o pracę wraz z przysługującymi dodatkami, a zatem jest korzystniejsze niż przewidują to przepisy o przestoju w rozumieniu art. 81 kp.
Czy takie postanowienia porozumienia odnośnie wynagrodzenia są zgodne z prawem i mogą być zastosowane czy wymagają zgody MKiDN?

[COVID-19] Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców


Ośrodek kultury zatrudnia na umowy-zlecenie z określonymi stawkami godzinowymi akompaniatorów i osoby prowadzące próby z zespołami regionalnymi lub z orkiestrą. W wyniku zamknięcia instytucji kultury w związku z epidemią koronawirusa, próby już nie odbywały się, ale za marzec wypłacono zleceniobiorcom wynagrodzenia za przepracowany czas.
Czy osobom na umowach-zleceniach: akompaniatorom, instruktorom za czas postoju nie należy się żadne wynagrodzenie?