Piotr Ciborski

ekspert prawa pracy, szkoleniowiec

Pracownik na dwóch stanowiskach a wynagrodzenie

Pytania dotyczą sytuacji, gdy pracownik instytucji kultury pracuje w niej na jednym etacie, ale na dwóch stanowiskach.
Jeśli pracodawca wpisze w umowie o pracę dwa stanowiska pracy w ramach etatu, to czy pracownikowi przysługują mu dwa wynagrodzenia? Jak wtedy rozwiązać kwestie dodatku stażowego i jak wykazać to na liście płac?
Czy raczej wynagrodzenie może być jedno w ramach etatu — ustalone według tego stanowiska pracy, które głównie zajmuje pracownik i poświęca wykonywaniu tej pracy więcej czasu?

Delegacja dla zleceniobiorcy

W ramach działalności miejsko-gminnego ośrodka kultury (MGOK) działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który ma swój zarząd i prezesa. Prezes w związku z pełnioną funkcją ma dużo wyjazdów. Ta osoba jest również zatrudniona w MGOK na umowę-zlecenie.
Czy prezes może w związku z wyjazdami rozliczać delegację służbową?

Dodatkowa praca techników centrum kultury

Centrum kultury wynajmuje pomieszczenia często także poza godzinami pracy. Pracownicy techniczni instytucji obsługują te wynajmy w czasie wolnym. Z tego tytułu najemcy rozliczają się bezpośrednio z pracownikami, co wynika z umowy najmu.
Instytucja chciałaby jednak dodatkowo obciążać najemcę za zagwarantowanie pełnej obsługi technicznej.
W jakiej formie centrum kultury może wynagrodzić pracowników obsługi technicznej (gdy instytucja nie chce zawierać umów-zleceń ani pomniejszać funduszu nagród z dotacji w ramach wynagrodzeń osobowych)?
Co z czasem pracy?

Ewidencja czasu pracy ucznia praktycznej nauki zawodu

Instytucja zatrudnia uczniów praktycznej nauki zawodu na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Na przykład w trzeciej klasie w ciągu tygodnia uczeń przebywa dwa dni w szkole, a trzy dni na praktykach.
Jak ma wyglądać karta ewidencji czasu pracy ucznia?
Czy w ewidencji czasu pracy należy uzupełniać tylko dni, w których odbywa się praktyka, a resztę dni wykreślić?
A może wpisywać w ewidencji czasu pracy 8 godzin pracy również wtedy, gdy uczeń przebywa w szkole?

Urlop bezpłatny w miesięcznej karcie pracy

Czy w miesięcznej karcie pracy należy wykazać godziny za urlop bezpłatny?

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku

Uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykorzystał w 2019 r. 12 dni urlopu, w tym 4 dni urlopu na żądanie.
Czy to oznacza, że w 2020 r. będzie miał 12 dni urlopu zaległego, a tylko 8 dni musi wykorzystać do końca września, żeby pracodawca nie naraził się na mandat z PIP?
Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego główny księgowy może uczestniczyć w szkoleniu?

Praca w niedzielę niezależnie od rozkładu czasu pracy

Pracownik instytucji kultury złożył wniosek o umożliwienie wykonywania pracy w ruchomym rozkładzie czasu pracy zgodnie z art. 1401 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), np. w poniedziałek od 10:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 08:00 do 16:00.
Czy w razie potrzeby można mu zaplanować pracę w niedzielę?

Zmiana stanowiska i wynagrodzenia pracownika w okresie ochrony przedemerytalnej

Dyrektor muzeum chce wypowiedzieć warunki pracy pracownicy, która na podstawie opinii lekarza medycyny pracy nie może wykonywać pracy na swoim stanowisku, a jest w okresie ochrony przedemerytalnej. Aktualnie muzeum jest w remoncie i na stanowisko, które dyrektor proponuje pracownicy, musi być podpisane postojowe.
Czy w tym przypadku można pracownicy w wieku przedemerytalnym zmniejszyć wynagrodzenie do 60% lub zaproponować wynagrodzenie minimalne, które w 2020 r. wynosi 2600 zł?

Norma czasu pracy w umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego

Dyrektor instytucji kultury chce zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na 3/4 etatu, która nie będzie obejmowała pracy po 6 godzin przez 5 dni w tygodniu.
Jak zapisać w umowie wymiar takiego czasu pracy? Czy wpisać przeciętnie 8 godzin dziennie w przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy?

Wolne za godziny nadliczbowe w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbioru godzin nadliczbowych przez pracownika, który pracuje na cały etat w godz. 06:00–14:00 od poniedziałku do piątku. Z nagłej potrzeby pracodawcy 7 i 8 grudnia (sobota i niedziela) 2019 r. pracownik pracował odpowiednio w godzinach od 12:00 do 20:00 i od godziny 08:00 do 00:00 i w poniedziałek od 00:00 do 00:30. Pracodawca możliwie najszybciej oddał pracownikowi dwa dni wolne 12 i 13 grudnia.
Jak rozliczyć powstałe godziny nadliczbowe? W instytucji obowiązuje zasada odbioru godzin i pracodawca chciał udzielić rekompensaty w postaci wolnego czasu.

Powierzenie obowiązków dyrektora

Dyrektor gminnego ośrodka kultury (GOK) odszedł na emeryturę. Organizator zamierza powierzyć obowiązki dyrektora pracownikowi tej instytucji (obecnie instruktor).
Jakim dokumentem i z jaką datą to powierzenie obowiązków powinno nastąpić?
Czy w związku z tym należy rozwiązać z instruktorem dotychczasową umowę o pracę?

Nie można ograniczać dostępu do regulaminu ZFŚS

W instytucji wprowadzono niedawno zmiany w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), o czym załogę poinformowano drogą mailową. Całość regulaminu jednak nie została przesłana ani udostępniona, np. na tablicy ogłoszeń lub w intranecie.
Czy pracodawca może ograniczać dostęp do regulaminu ZFŚS i wyznaczyć pracownika, do którego należy się udać w celu udostępnienia tego dokumentu — do wglądu?
Czy nie jest to ograniczenie pracownikom dostępu do informacji? Może się przecież zdarzyć, że tego wyznaczonego pracownika nie będzie w pracy (zwolnienie, urlop), to co wtedy?