W Dz.U. z 21 marca 2023 r. poz. 530 opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów z 16 marca 2023 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Do 31 marca br. trwa nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, najstarszego wyróżnienia w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Organizatorem inicjatywy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach inicjatywy koordynacją konkursu zajmują się Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Do 15 czerwca br. trwa nabór zgłoszeń do X edycji konkursu Książka Górska Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego. Organizatorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej KOMPAS. Konkurs odbywa się w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.
Do 14 maja br. trwa nabór zgłoszeń do międzynarodowego konkursu Kopernik — Konstelacje. Organizatorem inicjatywy jest Narodowe Centrum Kultury. Konkurs zorganizowano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Do 20 kwietnia br. trwa nabór zgłoszeń do V edycji ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. Organizatorami inicjatywy są Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk.
Miejska biblioteka publiczna została zwolniona z opłacania 1/2 składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. (w związku z pandemią COVID-19). W lipcu 2020 r. instytucja została poinformowana o zwolnieniu ze składek za marzec 2020 r. i otrzymała zwrot tych składek. Zaksięgowano to na konto 760 „”Pozostałe przychody operacyjne”. W 2022 r. okazało się, że bibliotece przyznano również zwolnienie za kwiecień i maj 2020 r., w wyniku czego powstała nadpłata w ZUS.
Czy lepiej będzie:
- zaliczyć nadpłatę na poczet bieżących składek (jeśli tak, to jak prawidłowo ją zaksięgować), czy też
- poprosić ZUS o zwrot tej nadpłaty (jak ją wówczas zaksięgować)?
Do 31 marca br. można ubiegać się o stypendia artystyczne Prezydenta na drugie półrocze 2023 r. w ramach kolejnej edycji projektu.
Do 30 marca br. trwa nabór zgłoszeń do ogólnopolskiego konkursu na projekt i wykonanie muralu Zbigniewa Wodeckiego. Organizatorem inicjatywy jest Prezydent Miasta Opola.
Do 15 marca br. trwa nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2023. Organizatorem inicjatywy jest Narodowe Centrum Kultury. Program finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tylko do 6 marca br. trwa nabór zgłoszeń na warsztaty mistrzowskie dla przyszłych i początkujących tłumaczy literatury ukraińskiej na język polski. Organizatorami inicjatywy są Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.
Pracownik został ukarany karą nagany.
Czy w związku z tym może nie otrzymać nagrody?
W instytucji kultury zatrudniono pracownika na stanowisku specjalista ds. obsługi i konserwacji urządzeń akustycznych, pracownik gospodarczy. Według ogólnych przepisów należy mu zapewnić ubranie robocze. Jednak na początku każdego roku składa on dyrektorowi oświadczenie, że wyraża zgodę na korzystanie z własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego w zamian za ekwiwalent finansowy ustalony przez pracodawcę na dany rok.
Ekwiwalent ten (ustalony jako średnia cena rynkowa nowej odzieży) instytucja wypłaca z góry do 30 stycznia za dany rok. Dodatkowo na koniec roku (z dołu) wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży we własnym zakresie.
Czy takie postępowanie jest właściwe?