środki trwałe

Korekta wartości nieamortyzowanego środka trwałego

Muzeum w 2012 r. otrzymało dotację z programów unijnych na remont kotłowni. Do tej pory nie była ona amortyzowana. Budynek, w którym mieści się kotłownia, nie jest własnością muzeum — instytucja kultury użytkuje go na podstawie umowy użyczenia z 2004 r. Po wykonaniu prac kotłownię zaksięgowano na konto Wn 011-05 „Środki trwałe — specjalistyczne maszyny urządzenia i aparaty — grupy 5″, Ma 800 „Fundusz instytucji kultury”.
Jak poprawić ten błąd?

Nieodpłatnie przekazany środek trwały w księgach rachunkowych instytucji kultury

W 2017 r. muzeum otrzymało nieodpłatnie od jednostki budżetowej środek trwały — samochód osobowy, który był całkowicie zamortyzowany. Został on zaksięgowany na kontach 011 „Środki trwałe” / 800 „Fundusz instytucji kultury” — wartość 54 000 zł. Teraz w bilansie nie zgadzają się aktywa z pasywami o kwotę przekazanego środka trwałego. Pasywa ogółem są mniejsze o tę kwotę.
Jak powinno wyglądać księgowanie, żeby w bilansie kwoty się zgadzały?

Zakup urządzenia grzewczego w planie finansowym

W jednym z budynków należących do gminnego ośrodka kultury (GOK) planowany jest zakup i montaż urządzenia grzewczego. Zakup urządzenia zostanie sfinansowany ze środków rady sołeckiej, natomiast koszt montażu pokryje GOK. Tworząc plan finansowy, instytucja kultury zaplanowała na remonty kwotę 4000 zł. Oprócz zakupu oraz montażu należy również ponieść koszty instalacji oraz przyłączenia gazu, na co instytucja ma otrzymać od organizatora dotację celową.
Czy instytucja kultury powinna ująć kwotę 4000 zł w planie finansowym jako remont, pozostałe usługi czy też jako wydatek inwestycyjny?
Jak ująć dotację celową w planie finansowym?

Dotacja podmiotowa a pokrycie amortyzacji

Czy w dotacji podmiotowej od organizatora instytucji kultury powinna się znajdować kwota pokrywająca koszt amortyzacji (umorzenia)?

Środek trwały powstały w wyniku umowy o dzieło

Instytucja kultury podpisała umowę o dzieło na zaprojektowanie i wykonanie historycznej repliki armaty na ponad 10 000 zł. Umowę o dzieło zaksięgowano w koszty wynagrodzeń.
W jaki sposób prawidłowo zaksięgować armatę?

Roczna korekta VAT

Pytanie dotyczy zaksięgowania korekty VAT za 2017 r. Chodzi o zmniejszenie VAT naliczonego od środka trwałego.
Czy, korygując VAT za poprzedni rok, należy zastosować bieżący prewspółczynnik?
Jak zwiększyć wartość początkową środka trwałego i w którym momencie?

Zakup muzealiów z dotacji podmiotowej

Pytanie dotyczy zakupu muzealiów. Dotychczas muzeum stosowało zasadę, że obiekty do 3500 zł kupowało z dotacji podmiotowej, zaś te o wartości powyżej 3500 zł kupowało z dotacji celowej organizatora. Od tego roku, w związku ze zmianą w art. 16d ust. 2 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wartość ta uległa podwyższeniu do 10 000 zł.
Czy — w związku ze zmianą tej wartości — przy zakupach muzealiów o wartości poniżej 10 000 zł można je finansować z dotacji podmiotowej?

Dotacja celowa na inwestycje

Instytucja kultury (biblioteka) otrzyma w tym roku dwie dotacje celowe na realizację dwóch odrębnych zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Pierwsze zadanie polega na przeprowadzeniu remontu oraz zmianie aranżacji pomieszczeń bibliotecznych filii biblioteki (m.in. przeprowadzona zostanie wymiana starej instalacji CO, wymiana drzwi wejściowych i okna; ponadto placówka wyposażona zostanie w szafki, stoliki, biurka, krzesełka, regały itp.). Zadanie drugie obejmuje zakup profesjonalnego wyposażenia i innych urządzeń niezbędnych do organizacji i przeprowadzenia różnych wydarzeń kulturalnych, integracyjnych i oświatowych (m.in. planowany jest zakup projektora multimedialnego z ekranem, przenośnego komputera z oprogramowaniem, komputera stacjonarnego, sztalug i ram wystawowych, krzeseł i stolików, a także przeprowadzona będzie wymiana oświetlenia).
Jak rozliczyć dotacje celowe pozyskane na zadania i jak zaksięgować poszczególne zakupy, które organizator zakwalifikował w całości jako inwestycyjne?
Czy z dotacji podmiotowej można sfinansować także niskocenne środki trwałe?

Skutki wykorzystywania składnika majątku jednocześnie w działalności statutowej i gospodarczej

Pytanie dotyczy charakteru działalności instytucji kultury w związku z amortyzacją środków trwałych, wykorzystywanych w całej działalności instytucji kultury, w kontekście kosztów uzyskania przychodów.
Jak kwalifikować działalność instytucji kultury: jako gospodarczą czy statutową?
Jak potraktować np. wynajem przez instytucję kultury sal czy sprzętu? Czy jako działalność inną niż kulturalna, ale wpisaną w statut?

Zakup strojów ludowych środkiem trwałym

Z dotacji celowej ośrodek kultury kupił stroje ludowe dla działającej w jego ramach sekcji. Wartość jednego kompletu uszytego stroju waha się od 500 do ponad 1000 zł. Wartość wszystkich strojów to ponad 30 00 zł. Zgodnie z polityką rachunkowości obowiązującą w instytucji, ewidencji środków trwałych podlegają zakupy majątkowe o wartości powyżej 1000 zł.
Czy strój ludowy jest środkiem trwałym?
Czy ewidencja powinna obejmować tylko część strojów — tych o wartości powyżej 1000 zł, a pozostałe stanowią zużycie materiałów (wyposażenie)?
Czy każdy komplet należy przyjąć na osobnym dokumencie OT „Przyjęcie środka trwałego”?

Produkcja filmu na płycie CD

Gminny ośrodek kultury (GOK) z dotacji celowej sfinansował wykonanie filmu video dla zespołu regionalnego (faktura za realizację zdjęć, montaż, wygenerowanie plików filmowych) koniecznego do udziału w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym. Koszt wykonania filmu to około 5000 zł.
Czy koszt produkcji filmu można ująć w ewidencji środków trwałych zespołu 4 czy bezpośrednio w koszty usług na koncie 402, a ilościowo — w ewidencji pozabilansowej środków trwałych zespołu 4?

Jakie ostatnie zmiany w przepisach mogą spowodować konieczność przystosowania polityki rachunkowości instytucji kultury w 2018 r.?

  • Nie każda zmiana przepisów wymaga zmiany polityki rachunkowości
  • Zmiany KŚT wpływają na środki trwałe ujęte w ewidencji księgowej przed 2018 r.
  • Zwiększony limit amortyzacji podatkowej może, ale nie musi, powodować zmiany w polityce rachunkowości