dotacja podmiotowa

Dla jednej instytucji kultury jedna dotacja podmiotowa

W strukturze miejskiego centrum kultury funkcjonuje biblioteka. Pomimo to organizator przekazuje instytucji dwie dotacje podmiotowe: na działalność kulturalną i działalność biblioteczną, twierdząc, że takie są wymagania RIO. Problem dotyczy kosztów pośrednich — są one rozliczane za pomocą klucza podziałowego i doliczane do kosztów bezpośrednich biblioteki. Stanowi go stosunek kosztów bezpośrednich biblioteki do całości kosztów bezpośrednich całej instytucji kultury. Klucz ten co miesiąc się zmienia, co jest uciążliwe zwłaszcza pod koniec roku, kiedy trzeba precyzyjnie określić wysokość kosztów, by sprawdzić, jaka kwota dotacji pozostała.
Czy rozliczając dotację podmiotową na bibliotekę, można ująć tylko koszty bezpośrednie, czy należy rozliczyć przy pomocy przyjętego klucza podziałowego także koszty pośrednie?
Jeśli należy rozliczać koszty pośrednie, to jaki klucz podziałowy zastosować? Czy w takim przypadku można przyjąć stały procent, np. 30%, ponieważ tak średnio kształtuje się udział kosztów bezpośrednich biblioteki do całości kosztów bezpośrednich instytucji?

Nieobowiązkowy ZFŚS a dotacja od organizatora

Muzeum zatrudnia 15 osób i chce założyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i dokonywać odpisów na wyodrębniony rachunek bankowy i wypłacać pracownikom świadczenia na podstawie wewnętrznego regulaminu ZFŚS.
Czy organizator, który przekazuje muzeum dotację podmiotową, może zarzucić dyrektorowi, że tworzy ZFŚS, pomimo że nie ma takiego obowiązku?

Remont budynku z dotacji podmiotowej

Gminny ośrodek kultury planuje remont swojego budynku. Chce na to przeznaczyć 40 000 zł z dotacji podmiotowej.
Czy ze względu na wartość remontu organizator powinien przyznać dotację celową na remont?

Zakup niskocennych środków trwałych z dotacji podmiotowej

W polityce rachunkowości instytucji kultury znajduje się zapis, iż składniki majątku o wartości do 1500 zł ujęte są ewidencją ilościową jako niskowartościowe składniki majątku (księga inwentarzowa) i na koncie pozabilansowym składniki od 1500 zł do 3500 zł zaliczane są do wyposażenia (środki trwałe amortyzowane jednorazowe w miesiącu przyjęcia do użytkowania) i odpisywane w koszty na konto zespołu 4 — amortyzacja jednorazowa, natomiast środki trwałe o wartości powyżej 3500 zł amortyzowane są liniowo.
Skoro wydatki majątkowe są to wydatki, które zwiększają (tworzą) majątek jednostki, to czy wyposażenie amortyzowane jednorazowo i wydatki z tym związane są wydatkami majątkowymi (przy czym amortyzacji jednorazowej nie księguje się na koncie zużycia materiałów, tylko na koncie amortyzacji jednorazowej) i czy ich zakup należy pokryć z dochodów własnych lub z dotacji celowej albo czy wydatki te klasyfikuje się jako bieżące i mogą być one finansowane z dotacji podmiotowej?
Co można zaliczyć do wydatków majątkowych, które trzeba uwzględnić w planie finansowym i jego wykonaniu na podstawie art. 236 ust. 4 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych)?

Korekta składek na ZUS a finanse instytucji kultury

Pytania dotyczą rozliczenia zwrotu składek na ZUS, które wykazała kontrola w państwowej instytucji kultury, podległej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W latach 2009–2011 instytucja nadpłaciła składki ZUS, które sfinansowane zostały z dotacji podmiotowej. Nadpłata składek zostanie ujęta jako przychód w planie finansowym instytucji kultury w roku, w którym wykazała ją kontrola. Skoro zwrócone instytucji kultury składki na ZUS rozliczono w poszczególnych latach z dotacji podmiotowej, to czy oznacza to, że należy je zwrócić na konto organizatora, czy też można je uznać za przychód własny i przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków?
W wyniku błędnych oświadczeń zleceniobiorców instytucja ma do zapłaty zaległe składki do ZUS. Odsetki instytucja zapłaci z własnych środków uzyskanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym w jednym przypadku część zaległych składek do ZUS oddaje instytucji zleceniobiorca, w drugim — składki za zleceniobiorcę instytucja pokrywa w całości. Czy w obydwu przypadkach można zapłacić zaległe składki do ZUS z dotacji podmiotowej? Czy zleceniobiorca w takim przypadku osiąga przychód do opodatkowania?

Zakup środków trwałych nie z dotacji podmiotowej

Gminny Ośrodek Kultury (GOK) otrzymuje dotację podmiotową na realizację zadań statutowych. Planuje kupić drukarkę i komputer, każdy o wartości wyższej niż 3500 zł (środek trwały).
Czy zakup ten można sfinansować z dotacji podmiotowej otrzymanej od organizatora?

Działania promocyjne i marketingowe można sfinansować z dotacji podmiotowej

Instytucja kultury, która w ramach działalności statutowej organizuje bezpłatne warsztaty i szkolenia, prowadzi liczne działania promocyjne i marketingowe. Ich zadaniem jest dotarcie do osób zainteresowanych. W tym celu przygotowuje ulotki i plakaty, długopisy reklamowe, teczki itd.
Czy wydatki na takie działania mogą być finansowane z dotacji podmiotowej, którą organizator udziela na bieżące funkcjonowanie instytucji?

Rozliczenie dotacji podmiotowej

  • Ani ustawa o finansach publicznych, ani ustawa o działalności kulturalnej nie odnoszą się do zasad rozliczania dotacji podmiotowych udzielanych przez organizatora samorządowej instytucji kultury
  • Organizator powinien wydać zarządzenie lub uchwałę, w której określa zasady i terminy rozliczenia dotacji
  • Nie wszystkie zakupy można sfinansować ze środków dotacji podmiotowej

Dofinansowanie z dotacji działalności statutowej innej niż kulturalna

Instytucja kultury otworzyła sklep, w którym sprzedaje gadżety. Zgodnie z jej statutem, dla instytucji jest to dodatkowa działalność gospodarcza. Istnieje ryzyko, że dochód uzyskany ze sprzedaży towarów w pierwszym roku prowadzenia tej działalności nie pokryje w 100% kosztów bezpośrednich związanych z prowadzeniem sklepu, takich jak: wynagrodzenia pracowników, najem lokalu, media, materiały i inne.
Na sfinansowanie zapasu towarów handlowych oraz części kosztów związanych bezpośrednio ze sklepem instytucja planuje przeznaczyć dochody uzyskiwane z innej działalności gospodarczej, a w szczególności ze sprzedaży reklamy.
Czy wówczas od wartości dochodu ze sprzedaży reklamy przeznaczonego na sfinansowanie zapasów towarów oraz kosztów sklepu należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?
Czy instytucja może na sfinansowanie części kosztów bezpośrednio związanych z prowadzeniem sklepu przeznaczyć środki z dotacji podmiotowej?

Wkład własny w programie nie z dotacji podmiotowej

Biblioteka otrzymała dotację z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” na zakup komputerów. Jej wkład własny ma wynosić 15% wartości sprzętu.
Czy wkład własny biblioteka może sfinansować z dotacji podmiotowej?

Jak rozgraniczyć źródła finansowania wydatków instytucji kultury?

Skąd wiadomo, że dany wydatek jest sfinansowany dotacją, a inny np. ze środków własnych, skoro wszystkie środki pieniężne trafiają na jeden rachunek bankowy?

Wydatki na promocję nowego oddziału muzeum

W związku z otwarciem nowego oddziału muzeum poniosło wydatki m.in. na wyżywienie dla około 300 zaproszonych gości, honoraria dla prowadzących imprezę otwarcia oraz dla wykonawców utworów muzycznych, wynagrodzenie firmy, która zajęła się przygotowaniem technicznym imprezy, koszty pośrednie typu media itp. Łączna wartość imprezy wyniosła blisko pół miliona zł. Środki na zorganizowanie imprezy przekazali organizatorzy w ramach dotacji podmiotowej oraz dotacji celowej.
Czy główny księgowy muzeum postępuje prawidłowo, zakładając, że koszty poniesione na uroczyste otwarcie oddziału były swego rodzaju promocją muzeum i w związku z tym może odliczyć VAT z faktur zakupowych?
Czy takie wydatki uznać za koszt uzyskania przychodu?
Jak zaksięgować otrzymaną dotację i faktury?