Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Warsztaty zlecone przez gminę

Gmina otrzymała darowiznę z fundacji na organizację zajęć dla seniorów. Niektóre warsztaty (plastyczne, muzyczne) ma przeprowadzić instytucja kultury i następnie obciążyć gminę kosztami organizacji warsztatów (np. za zakupione materiały, wynagrodzenie instruktorów zewnętrznych, dodatki specjalne pracowników), aby docelowo wszystkie koszty znalazły się w budżecie gminy. Instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT. Gmina nie podpisała z instytucją kultury żadnej umowy określającej warunki współpracy.
W jaki sposób instytucja kultury powinna prawidłowo fakturować koszty na gminę — czy powinna każdy wydatek fakturować z osobna, czy raczej wystawić fakturę za organizację poszczególnych warsztatów?

Zlecenie przeprowadzenia wizyty studyjnej

Centrum kultury otrzymało od organizatora zlecenie na przygotowanie i poprowadzenie wizyty studyjnej na Litwie w ramach projektu polsko-litewskiego. W wizycie wezmą udział pracownicy ośrodka kultury i gminy. Ośrodek poniesie koszty: m.in. wyjazdu na Litwę, zakwaterowania i wyżywienia, a następnie jedną fakturą VAT obciąży nimi organizatora. Głównym elementem faktury będzie usługa transportowa ze stawką VAT 8%.
Jaką stawką VAT należy obciążyć gminę?
Co zrobić w przypadku usługi zbiorczej obejmującej i zakwaterowanie, i wyżywienie, i inne opłaty?

Obowiązek przyjmowania faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych

Instytucja kultury finansuje wszelkie zakupy z dotacji podmiotowej, czyli środków publicznych.
Czy takie zakupy musi traktować jako zamówienie publiczne (z wolnej ręki) i w związku z tym od 1 sierpnia 2019 r. ma obowiązek przyjmowania za ten zakup faktury elektronicznej?

Refaktura kosztów energii elektrycznej a prewspółczynnik i ewidencja księgowa

Instytucja kultury obciąża przedsiębiorcę kosztami energii elektrycznej. Przedsiębiorca ma w budynku instytucji zainstalowany własny podlicznik, na podstawie którego instytucja wylicza należność do refaktury.
Instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT i odlicza VAT prewspółczynnikiem.
Jak prawidłowo wystawić refakturę za energię elektryczną? Czy należy zastosować stawkę VAT wystawioną na pierwotnej fakturze?
Czy instytucja kultury może odliczyć 100% VAT z części, którą będzie obciążać przedsiębiorcę, a pozostałą część z faktury pierwotnej odliczyć prewspółczynnikiem?
Na jaki rodzaj kosztów i przychodów zaksięgować fakturę pierwotną i refakturę?

Dotacja inwestycyjna a prewspółczynnik

Instytucja przy odliczeniu VAT stosuje prewspółczynnik.
Jakie najnowsze interpretacje organów podatkowych odnoszą się do kwestii obowiązku uwzględniania w mianowniku przy wyliczaniu prewspółczynnika przez samorządową instytucję kultury:

  • dotacji inwestycyjnych w momencie ich otrzymania,
  • wartości odpisów amortyzacyjnych aktywów trwałych?

Import dzieła sztuki

Samorządowa galeria planuje zakupić dzieło sztuki wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich od artysty prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.
Czy galeria może zastosować preferencyjną stawkę VAT 8% do dostawy dzieła sztuki z zagranicy i czy powinna pobrać podatek dochodowy zryczałtowany na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) od kwoty brutto wystawionej na fakturze przez artystę?

Usługa kulturalna z zagranicy

W gminnym ośrodku kultury zarejestrowanym na potrzeby VAT odbędzie się występ zagranicznego zespołu z Niemiec. Podmiotem odpowiedzialnym za organizację występu jest niemiecka agencja, która wystawi fakturę za organizację występu artysty. Wynagrodzenie agencji zostanie uregulowane z wpływów za bilety.
Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku dochodowego i VAT od zagranicznej faktury?

Wynagrodzenie za spektakl za granicą

Orkiestra otrzymała środki z MKiDN na realizację koncertu w Danii w ramach festiwalu. Bilety na koncert będzie sprzedawał duński organizator festiwalu — we własnym imieniu, ale instytucja kultury podpisała porozumienie, że wpływy ze sprzedanych biletów zostaną przekazane orkiestrze. Orkiestra wystawi fakturę na kwotę wskazaną przez organizatora festiwalu w Danii (na podstawie raportu ze sprzedaży).
Czy orkiestra ma prawo do odliczenia VAT od ponoszonych kosztów w Polsce w związku z prowadzonymi próbami, takimi jak obsługa techniczna czy wynajem sal?

Świadczenia dodatkowe dla artysty

Samorządowa instytucja kultury organizuje niebiletowany koncert w plenerze. Podpisuje umowę z agencją artystyczną na występ polskiego artysty. Oprócz wynagrodzenia, w umowie określono dodatkowe świadczenia dla artysty, takie jak: poczęstunek, noclegi, wyposażenie garderoby, dojazdy dla artysty (taki zapis jest zawarty w umowie). Całość kosztów związanych z tym koncertem finansowana jest z dotacji podmiotowej.
Czy w związku z tym, że instytucja zapewnia świadczenia typu nocleg, posiłki, wyposażenie garderoby zgodnie z zapisami umowy zawartej z agencją reprezentującą artystę, wystąpi po jej stronie zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego lub z tytułu VAT?

Import usług od podmiotu zwolnionego z VAT

Instytucja kultury planuje zaprosić na występ 3 artystów ze Szwajcarii. Artyści wystawią fakturę VAT za występ jako stowarzyszenie. Stowarzyszenie to jest w swoim kraju zwolnione z VAT jako podmiot prowadzący działalność kulturalną.
Czy w takiej sytuacji instytucja kultury powinna rozpoznać import usług i odprowadzić z tego tytułu VAT?

Współpraca przy sprzedaży biletów

Instytucja kultury podejmuje współpracę z agencją, która chce zorganizować wydarzenie kulturalne w budynku instytucji kultury. Agencja sprzedaje instytucji kultury bilety na podstawie protokołu przekazania, aby instytucja mogła sprzedawać je u siebie w kasie i ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Rozliczenie imprezy następuje w dniu wydarzenia. Agencja wystawia fakturę instytucji kultury za sprzedane bilety, a instytucja kultury wystawia fakturę za wynajem sali oraz fakturę za prowizję za sprzedane bilety. W deklaracji VAT instytucja ujmuje VAT należny za sprzedane bilety według raportu fiskalnego, za wynajem oraz za prowizję od sprzedanych biletów, a odlicza sobie VAT naliczony za zakup biletów.
Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?

Podzielona płatność

  • Od 1 lipca obowiązują przepisy dotyczące podzielonej płatności
  • Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest póki co dobrowolne, ale o jej zastosowaniu decyduje podmiot opłacający fakturę instytucji kultury
  • Otrzymywanie środków w podzielonej płatności może mieć negatywny wpływ na płynność finansową instytucji kultury