wysługa lat

Jak liczyć dodatek stażowy, gdy brakuje 1 dnia do końca pełnego roku zatrudnienia?

Od 1 sierpnia 2013 r. biblioteka zatrudniła na ¼ etatu informatyka. Jest to jego dodatkowe zatrudnienie, bowiem od 1 września 2010 r. jest on zatrudniony na cały etat w innym zakładzie pracy.
Pracownik przedstawił bibliotece świadectwa pracy (od różnych pracodawców) potwierdzające jego zatrudnienie w następujących latach:

  • od 1 września 1993 r. do 30 sierpnia 2004 r. (11 lat),
  • od 1 września 2004 r. do 30 sierpnia 2010 r. (6 lat).

W jakiej wysokości biblioteka powinna naliczyć dodatek stażowy dla tego pracownika, kierując się zasadami zawartymi w § 6 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3 października 2012 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania)?

Dodatek stażowy a choroba pracownika

Jak wypłacić dodatek za wysługę lat na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3 października 2012 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania), w przypadku gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim? Czy można to wliczyć do podstawy dziennego wynagrodzenia i wypłacić nie w pełnej wysokości — tylko odpowiednio pomniejszony?

Wysługa lat po nowelizacji przepisów o działalności kulturalnej

W tym miesiącu mamy do wypłaty wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy dla pracownika. Nie wiemy, co — po ostatniej nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej — zrobić z wysługą lat. Dotychczas wysługę lat w okresie choroby wypłacał zakład pracy i nie była brana do podstawy zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS.
Dodam, że w naszej instytucji jest regulamin wynagradzania oparty całkowicie na rozporządzeniu Ministra Kultury z 23 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury oraz Kodeksie pracy. Nie ma w nim żadnych dodatkowych zapisów na temat wysługi lat.