Rafał Polit

konsultant podatkowy

VAT na publikacje

Instytucja kultury wydaje publikacje dla dzieci do zajęć z regionalizmu. Publikacje te zawierają opis zwyczajów, tradycji, a także łamigłówki czy krzyżówki i mają nadany ISSN. Do tej pory instytucja stosowała stawkę VAT 5%.
Jaką stawkę VAT przy sprzedaży należy stosować od 1 kwietnia 2020 r.?

Prewspółczynnik i proporcja przy zakupie ekspresu do kawy

Samorządowa instytucja kultury zakupiła ekspres do kawy. Dotychczas w swych rozliczeniach stosuje prewspółczynnik oraz proporcję. Ekspres będzie wykorzystywany zarówno do działalności gospodarczej (opodatkowana i zwolniona), jak również przez pracowników instytucji kultury.
Czy do zakupu ekspresu oraz kawy i mleka powinien być stosowany prewspółczynnik oraz proporcja?
Czy zakup mleka i kawy może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów instytucji kultury?

NIP na paragonie — najnowsze interpretacje podatkowe

  • Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych
  • Aby otrzymać fakturę na podstawie paragonu, trzeba na nim wpisać NIP nabywcy
  • Są już pierwsze, wydane na podstawie nowych przepisów, interpretacje organów podatkowych

Wystawianie faktur w instytucji kultury zwolnionej podmiotowo z VAT

Samorządowa instytucja kultury korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, tj. wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.
Czy instytucja o takim statusie może wystawiać faktury osobom fizycznym?

Stawka VAT dla szkoły rysunku

Muzeum — czynny podatnik VAT — prowadzi m.in. zajęcia w ramach utworzonej Szkoły Rysunku (zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych). Zajęcia w Szkole Rysunku prowadzą wykładowcy z wyższych uczelni i szkół średnich.
Jaką stawkę VAT należy zastosować do tych zajęć?

Uwaga na nowy przypadek utraty zwolnienia podmiotowego w VAT

Samorządowa instytucja kultury korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Czy to prawda, że w związku z niedawnymi zmianami w przepisach o VAT łatwiej jest utracić dotychczasowe zwolnienie z VAT?

Stawka VAT na sprzedaż popcornu

Instytucja kultury zakupiła maszynę do przyrządzania popcornu. Gotowy popcorn sprzedawany jest w naczyniach jednorazowych bez obsługi kelnerskiej.
Z jaką stawką VAT powinien być prawidłowo sprzedawany popcorn?
Czy jest to dostawa towaru czy świadczenie usług?

Matryca stawek VAT oraz Wiążąca Informacja Stawkowa już obowiązują

  • Zmienia się katalog usług objętych stawką VAT 5% i 8% — instytucje powinny zwrócić szczególną uwagę na wydawane przez siebie publikacje
  • W przypadku gdy instytucja kultury ma trudności z ustaleniem stawki VAT na sprzedawane towary lub świadczone usługi, to może wystąpić o wydanie wiążącej informacji stawkowej tzw. WIS
  • WIS ma moc ochronną w różnych przedziałach czasowych

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej a sprzedaż obca

Samorządowa instytucja kultury sprzedaje pamiątki należące do innego podmiotu. Instytucji kultury nie została powierzona kasa fiskalna, a wynagrodzenie instytucji stanowi marża, która jest rozliczana na podstawie faktury. Obecnie instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej z uwagi na nieprzekroczenie limitu 20 000 zł, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Czy taką sprzedaż należy traktować jako sprzedaż własną instytucji, a obroty z niej wliczyć do limitu 20 000 zł, który pozwala na zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?

Nowe kasy rejestrujące (kasy online) — zmiany ważne dla instytucji kultury

  • Instytucje kultury nie muszą się spieszyć z wymianą dotychczasowych kas fiskalnych
  • Tak długo, jak kasa rejestrująca zachowuje swoją ważność, nie jest konieczna jej wymiana
  • Obecne kasy mogą spełniać jeszcze swoją funkcję przez pewien czas, jednak już teraz warto pomyśleć o wyborze nowego urządzenia

Automat do sprzedaży kawy a kasa fiskalna

Samorządowa instytucja kultury, która jest czynnym podatnikiem VAT, kupiła automat do sprzedaży kawy. Użytkownicy kupują w nim napoje bezpośrednio za monety. Instytucja ewidencjonuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej.
Czy sprzedaż za pośrednictwem automatu również podlega ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej?

Zalety bycia podatnikiem VAT

Instytucja kultury otrzymuje dotację podmiotową oraz ma niewielkie środki ze sprzedaży biletów.
Czy instytucja kultury uzyska jakiekolwiek korzyści, stając się podatnikiem VAT?