Michał Majczyna

doradca podatkowy

Przejście na zwolnienie podmiotowe od VAT

Ze względu na to, że od kilku lat przychody brutto domu kultury nie osiągają 200 000 zł, główny księgowy chciałby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W 2021 r. nie było i w 2022 r. nie będzie zakupów środków trwałych (o wartości powyżej 10 000 zł), kupiono jedynie drobne wyposażenie (ekspres do kawy za 2000 zł oraz monitor za 1000 zł). Będzie też jeszcze faktura na remont sceny na sali widowiskowej na około 25 000 zł. VAT będzie z niej odliczany z zastosowaniem prewspółczynnika. Remont polega na wymianie parkietu, czyli zostanie odtworzony pierwotny stan.
Co jeszcze trzeba zrobić poza tym, że pod koniec roku należy złożyć aktualizację VAT-R i skorygować VAT (prewspółczynnik)?

Roczna korekta prewspółczynnika przy stosowaniu wzorów z rozporządzenia

Muzeum rozlicza VAT na podstawie prewspółczynnika wyliczonego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (dalej: rozporządzenie).
Czy w takim przypadku muzeum nie ma obowiązku korekty prewspółczynnika, czy też ma taki obowiązek i powinno wykazać ją w pierwszej deklaracji bieżącego roku?

Zaewidencjonowanie najmu sali na kasie rejestrującej

Instytucja wynajmuje osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej salę na wystawę obrazów. Najem zakończy się 31 marca 2022 r. Wynajmujący na własne życzenie otrzyma fakturę za najem z płatnością w formie przelewu. Taka faktura zostanie wystawiona w ostatnim dniu najmu.
Czy należy ją wcześniej zaewidencjonować na kasie fiskalnej (instytucja nie otrzyma zapłaty 31 marca, lecz później), czy też sprzedaż podlega zwolnieniu z obowiązku rejestracji na kasie?

Jednorazowa sprzedaż złomu przez instytucję kultury

Gminna biblioteka publiczna nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT.
Czy jednorazowa sprzedaż złomu (pieców c.o.) spowoduje, że biblioteka będzie musiała zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?
W jaki sposób udokumentować sprzedaż złomu?

Opodatkowanie VAT sprzedaży przez instytucję kultury wyrobów ceramicznych

GOK, w którym działa pracownia ceramiczna, otrzymał zlecenie na wykonanie 500 sztuk rybek na rzecz lokalnej grupy rybackiej za odpłatnością i z udokumentowaniem fakturą VAT. GOK jest podatnikiem VAT, jednak wszystkie zajęcia są bezpłatne i nie jest prowadzona inna działalność gospodarcza. Uzyskane ze sprzedaży rybek środki przeznaczone będą na zakup materiałów potrzebnych na ich wykonanie, tj. gliny, szkliw itp. Pracownia ceramiczna służy jedynie do przeprowadzania zajęć z dziećmi i nie prowadzi sprzedaży wyrobów ceramicznych, a sytuacja ta jest incydentalna.
Czy w tej sytuacji należy doliczyć VAT do wykonanych rybek, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Czy można skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?

Usługi archeologiczne a limit zwolnienia podmiotowego z VAT

Małe muzeum korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Jednocześnie sprzedaż muzeum nie przekracza rocznie kwoty 200 000 zł. Muzeum jest wpisane do rejestru instytucji kultury i realizuje podstawowe cele, do jakich zostało powołane. Muzeum osiąga dochody z usług przewodnickich, biletów wstępu, usług archeologicznych, sprzedaży pamiątek i wydawnictw.
Główny księgowy muzeum został poinformowany przez pracowników, że będzie wystawiona faktura za usługi archeologiczne na dużą kwotę, przez którą w tym roku muzeum przekroczy obrót 200 000 zł. Usługi archeologiczne, czyli badania wykopaliskowe i nadzór archeologiczny przy robotach ziemnych w zakresie ratowniczych badań archeologicznych, prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.
Czy kwotę za usługi archeologiczne należy wliczyć do limitu 200 000 zł?

Opodatkowanie VAT współorganizacji koncertu przez instytucję kultury

Dyrektor instytucji kultury podpisał umowę na zorganizowanie koncertu, w której instytucja występuje jako współorganizator. Z umowy wynika, że współorganizator zabezpiecza i zapewnia nagłośnienie i oprawę świetlną podczas koncertu. Płatność za tę usługę odbędzie się na podstawie faktury wystawionej przez współorganizatora. Instytucja nie jest czynnym podatnikiem VAT.
Czy dyrektor mógł podpisać taką umowę?
Czy instytucja kultury może wystawić fakturę na taką usługę?

Usługa hotelowa za granicą a VAT

Czy w deklaracji VAT-UE należy wykazać wartość zakupu usługi hotelowej na Malcie dla uczestników realizowanego projektu?

Wynajem lokalu przez instytucję kultury

Instytucja kultury niebędąca podatnikiem VAT chce wynająć lokal osobie prywatnej, która świadczy usługi niezwiązane z kulturą. Środki pochodzące z wynajmu instytucja planuje przeznaczyć na cele statutowe. Miesięczny przychód z najmu wynosi około 200–300 zł miesięcznie.
Czy instytucja może wynająć lokal w taki sposób?
Czy wynajem jest zwolniony z VAT?

Opodatkowanie VAT zajęć teatralnych świadczonych na zlecenie innej instytucji

Samorządowa instytucja kultury planuje zorganizować dla instytucji kościelnej pożytku publicznego usługę pod nazwą „teatralne zajęcia edukacyjne dla dzieci połączone z oprowadzaniem po teatrze”. Nie są to warsztaty sensu stricto. Za usługę instytucja wystawi fakturę.
Czy instytucja może zastosować do takiej usługi zwolnienie z VAT?

Kod GTU_12 w JPK_VAT instytucji kultury

Pytanie dotyczy stosowania kodu GTU_12 w pliku JPK VAT.
Czy powinny być w nim oznaczane kodem GTU_12 następujące czynności:
sprzedaż usługi pod nazwą „promocja firmy podczas wydarzenia”, na którą składa się umieszczenie logo sponsora na plakatach, wymienienie sponsora podczas wydarzenia oraz umieszczenie baneru reklamowego na terenie wydarzenia;
umowa brokerska, na podstawie której za wynagrodzeniem instytucja kultury wyświetla kampanie reklamowe (gotowe spoty) przed określonymi seansami kinowymi;
usługa polegająca na wynajmie powierzchni pod działalność gastronomiczno-handlową w czasie imprezy na wyłączność?

Procedura MDR w instytucjach kultury

Czy samorządowa instytucja kultury ma obowiązek opracowania i wdrożenia procedur związanych z raportowaniem schematów podatkowych (MDR)?