Prawo / Statut

W dziale Prawo/Statut znajdą Państwo porady dotyczące brzmienia zapisów statutu i innych aktów wewnętrznych instytucji kultury, zakresu prowadzenia działalności kulturalnej, zamówień publicznych, prawa autorskiego, ochrony danych osobowych, ochrony zabytków, bezpieczeństwa imprez masowych itp.

Liczba artykułów w dziale: 450

Czy należy upubliczniać zaproszenie do składania ofert?

W instytucji kultury obowiązuje regulamin udzielania zamówień publicznych o wartości nieprzekraczającej kwoty wskazanej w art. 4 pkt 8 Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp). Zgodnie z nim, jeśli w roku budżetowym w rozrachunku z dostawcą kwota faktur do zapłaty wynosi powyżej 21 558,50 zł łącznie, to instytucja musi zapytać o cenę trzech dostawców.
Czy w takim przypadku instytucja powinna umieszczać ogłoszenia dotyczące zapytania ofertowego na swojej stronie internetowej, czy wystarczy wysłać takie zapytanie do 3 oferentów bez umieszczania ogłoszenia publicznie?
Co w takim przypadku oznacza termin ‹jawność informacji›?

Współpraca instytucji kultury z kołem gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich (KGW) oraz zespoły ludowe działające przy KGW w gminie objęte są opieką domu kultury. Jednym z celów statutowych domu kultury jest współpraca z KGW poprzez wspieranie ich działalności w zakresie kultywowania tradycji ludowych poprzez imprezy kulturalne, konkursy i przeglądy folklorystyczne. Dom kultury zapewnia przewozy członków KGW na przeglądy i konkursy, pomoc merytoryczną i — w miarę możliwości — pomoc finansową przy organizowaniu spotkań i imprez o charakterze folklorystycznym, a także instruktora muzycznego. Obecnie KGW to odrębne podmioty, które posiadają osobowość prawną i podlegają wpisaniu do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Czy w związku z tym współpraca KGW z domem kultury może odbywać się na tych samych zasadach co dotąd, tzn. czy dom kultury może finansować KGW jak do tej pory?

Zakres informacji przekazywanych radnym miasta

Pytanie dotyczy zakresu udzielania radnym miasta dostępu do informacji, dokumentów biblioteki publicznej.
Czy umowy-zlecenia i o dzieło, niezwiązane z działalnością kulturalną, można udostępniać bez ograniczeń, czy nie narusza to przepisów o ochronie danych osobowych?
Czy w związku z art. 24 ust. 2 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) należy wprowadzić procedurę postępowania w przypadku uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń oraz wglądu w działalność biblioteki przez radnych miasta?

Opłaty za przetrzymywanie książek — jak je traktować

Ustawa z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach) w art. 14 ust. 2 pkt 4 umożliwia pobieranie od czytelników opłat za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych. Opłaty te potocznie określa się jako upomnienia czytelnicze.
Czy taka opłata ma charakter cywilnoprawny czy publicznoprawny? Czy od tych opłat należy naliczać odsetki?
W jaki sposób doręczać upomnienia?
Czy jest możliwość umorzenia takich należności od czytelnika?

Dwa podpisy pod zobowiązaniami instytucji kultury

W księgowości samorządowej instytucji kultury zatrudniony jest tylko główny księgowy. Zgodnie ze statutem instytucji, oświadczenia woli składane przez instytucję wymagają podpisu dyrektora i głównego księgowego lub osób przez nich upoważnionych.
Czy w przypadku nieobecności głównego księgowego spowodowanej urlopem lub zwolnieniem chorobowym może on wyznaczyć na swoje zastępstwo do podpisywania umów oraz zatwierdzania dokumentów pod względem formalnym dyrektora instytucji?

Jaki obszar działalności instytucji kultury powinien być przyjmowany zarządzeniem dyrektora?

Pytanie dotyczy zakresu merytorycznego zarządzeń dyrektora.
Czy zarządzenia powinny dotyczyć stricte działalności biblioteki i jej pracowników, tj. zawierać tylko przepisy ich dotyczące, takie jak np. regulamin pracy czy wynagradzania, politykę rachunkowości itd.?
Czy regulaminy projektów lub konkursów organizowanych dla czytelników też powinny być przyjmowane zarządzeniem dyrektora, a jeśli nie, to w jaki sposób należy je wprowadzić?

Połączenie ośrodka kultury z biblioteką i stowarzyszeniem

Od 1 stycznia 2020 r. ma funkcjonować nowa instytucja kultury, tj. gminny ośrodek kultury połączony z istniejącą biblioteką. Organizator chce też połączyć instytucję ze stowarzyszeniem prowadzącym statutową działalność w zakresie sportu.
Co trzeba zrobić w 2019 r. i w jakich terminach, aby przeprowadzić takie połączenie?
Jakie dokumenty musi wprowadzić nowa jednostka: statut, regulamin organizacyjny, instrukcję kancelaryjną, politykę rachunkowości, żeby prawidłowo funkcjonować?

Przeniesienie praw autorskich do albumu wykorzystywanego przez inny podmiot

Instytucja kultury zamierza kupić prawa autorskie do albumu opracowanego przez autora i wydanego przez stowarzyszenie w ramach projektu unijnego. Autor nie otrzymał wynagrodzenia za opracowanie i nie przeniósł praw autorskich na stowarzyszenie. Stowarzyszenie przekazuje publikację odbiorcom nieodpłatnie. Współpracująca ze stowarzyszeniem instytucja kultury chciałaby podpisać z autorem umowę o dzieło i kupić prawa autorskie do albumu. Byłaby to również forma wynagrodzenia za bardzo duży wkład pracy autora związany z zebraniem materiału i opracowaniem publikacji. Ze względu na duże zainteresowanie publikacją instytucja kultury chciałaby w ramach środków własnych wznowić wydanie albumu.
Czy zawarcie z autorem umowy o dzieło o przeniesie praw autorskich (z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodu) jest prawidłowe?
Jeśli tak, to jakie zapisy powinna zawierać taka umowa?

Rejestr godzin do umowy-zlecenia

Instytucja kultury planuje zawrzeć umowę-zlecenie na prowadzenie wykładów. Wykłady będą prowadzone np. jednego dnia w godzinach od 10:00 do 11:30, drugiego dnia w godzinach od 10:00 do 11:30. Wynagrodzenie ma być wypłacone na koniec miesiąca za dany miesiąc.
Czy przy wyszczególnieniu terminów i godzin w umowie-zleceniu jest konieczny rejestr godzin do takiej umowy?

Umowa o wykonanie koncertu

Jakie treści powinna zawierać umowa o dzieło na wykonanie utworu słowno-muzycznego — koncertu zespołu rockowego?
Czy takie umowy należy podpisać z każdym z członków zespołu, czy można podpisać jedną umowę tylko z jedną osobą, którą pozostali członkowie zespołu pisemnie upoważnili do podpisania w ich imieniu umowy i odebrania za nich wynagrodzenia?
Czy umowa powinna zawierać oświadczenie, że członkowie zespołu nie przekroczyli limitu uprawniającego do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu tej działalności i że nie przekroczyli pierwszego progu podatkowego?

Kogo instytucja kultury powinna zweryfikować w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  • Instytucje kultury, które organizują różne aktywności dla dzieci, mają obowiązek weryfikacji, czy osoby mające z małoletnimi kontakt, nie są przestępcami seksualnymi
  • Dotyczy to nie tylko pracowników instytucji, ale także osób, które współpracują z instytucją jako organizatorem takich aktywności
  • Dyrektor instytucji, który nie dopełni tego obowiązku, albo zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, naraża się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny minimum 1000 zł

Książeczki zdrowia w instytucji kultury

Sanepid wymaga od pracowników instytucji kultury książeczek zdrowia na takiej samej zasadzie jak u pracowników oświaty. Dotyczy to instruktorów, pracowników działu organizacji imprez i osób sprzątających.
Czy słusznie?