działalność gospodarcza

Skutki wykorzystywania składnika majątku jednocześnie w działalności statutowej i gospodarczej

Pytanie dotyczy charakteru działalności instytucji kultury w związku z amortyzacją środków trwałych, wykorzystywanych w całej działalności instytucji kultury, w kontekście kosztów uzyskania przychodów.
Jak kwalifikować działalność instytucji kultury: jako gospodarczą czy statutową?
Jak potraktować np. wynajem przez instytucję kultury sal czy sprzętu? Czy jako działalność inną niż kulturalna, ale wpisaną w statut?

Sprzedaż przedmiotów promocyjnych

Ośrodek kultury organizuje coroczny zlot motocyklowy. Na imprezę kupuje od firm zewnętrznych koszulki oraz znaczki okolicznościowe, tj. specjalnie zamówione z nadrukiem i nazwą ośrodka kultury.
Czy ośrodek może sprzedawać te przedmioty uczestnikom podczas trwania imprezy?
Czy cena sprzedaży może być wyższa od ceny nabycia?

Poświadczenie nieprowadzenia działalności gospodarczej

Ośrodek kultury stara się o uzyskanie środków unijnych. Jednak podmioty aplikujące w konkursie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej, poza wynajmowaniem sal w swoich obiektach. W statucie zawarto zapis, że środki na działalność ośrodek może pozyskiwać z różnych źródeł, a dochód z działalności dodatkowej przeznacza wyłącznie na cele statutowe. Instytucja prowadząca konkurs zwróciła się do ośrodka kultury z pytaniem, czy dodatkowo, oprócz statutu, może on potwierdzić fakt nieprowadzenia działalności gospodarczej innym dokumentem lub zaświadczeniem z jakieś instytucji.
Jaki dokument może w takiej sytuacji przedstawić ośrodek kultury?

Zleceniobiorca prowadzący działalność gospodarczą a obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych

Instytucja kultury zawarła umowę-zlecenie, na podstawie której artysta (zleceniobiorca) świadczy usługi (cykl koncertów) na jej rzecz. Zleceniobiorca prowadzi działalność gospodarczą, więc instytucja nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od jego wynagrodzenia. Zdarza się jednak, że instytucja ponosi koszty związane z koncertami, które nie wynikają wprost z umowy, np. noclegi czy koszty wyżywienia. Koszty te instytucja ponosi w związku ze świadczonymi usługami.
Czy w przypadku tych dodatkowych świadczeń instytucja powinna wystawić informację PIT-8C?
Czy oświadczenie, że zleceniobiorca świadczy usługi w ramach swojej działalności gospodarczej, powinno mieć formę pisemną?

Rezygnacja ze świadczeń nieodpłatnych a prewspółczynnik

W 2016 r. muzeum stosowało w rozliczaniu VAT prewspółczynnik, ponieważ dokonywało nieodpłatnych przekazań, użyczało nieodpłatnie pomieszczeń itp. Natomiast w muzeum nie występowała sprzedaż zwolniona, więc nie stosowano proporcji. W 2017 r. muzeum zrezygnowało z nieodpłatnych przekazań i nieodpłatnego świadczenia usług po to, aby w 2018 r. znowu odliczać VAT w całości. Jedynym nieodpłatnym świadczeniem będzie dzień ze wstępem wolnym, do czego zobowiązuje muzeum art. 10 Ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach. Muzeum planuje też organizowanie konkursów, w których nagrody będą pochodziły z jego sklepu z pamiątkami. Muzeum chce przeznaczyć na nagrody konkretną liczbę artykułów, od których nie odliczy VAT.
Czy przekazanie towaru ze sklepu z pamiątkami na nagrody w konkursach należy potraktować na równi z nieodpłatnymi świadczeniami?
Czy w przypadku takiego rozwiązania muzeum może w przyszłości odliczać VAT w całości bo, rozliczając VAT w ten sposób, wskaże konkretną liczbę towarów z prawem do odliczenia?

Opłaty za zajęcia prowadzone przez ośrodek kultury — czy to już działalność gospodarcza?

Ośrodek kultury zamierza wprowadzić odpłatność za udział w niektórych zajęciach. Statut instytucji nie przewiduje jednak prowadzenia działalności innej niż kulturalna.
Czy można w takiej sytuacji wprowadzać odpłatność za zajęcia?
Jakie zajęcia można finansować z budżetu ośrodka kultury, a za jakie pobierać opłaty?

Dofinansowanie z dotacji działalności statutowej innej niż kulturalna

Instytucja kultury otworzyła sklep, w którym sprzedaje gadżety. Zgodnie z jej statutem, dla instytucji jest to dodatkowa działalność gospodarcza. Istnieje ryzyko, że dochód uzyskany ze sprzedaży towarów w pierwszym roku prowadzenia tej działalności nie pokryje w 100% kosztów bezpośrednich związanych z prowadzeniem sklepu, takich jak: wynagrodzenia pracowników, najem lokalu, media, materiały i inne.
Na sfinansowanie zapasu towarów handlowych oraz części kosztów związanych bezpośrednio ze sklepem instytucja planuje przeznaczyć dochody uzyskiwane z innej działalności gospodarczej, a w szczególności ze sprzedaży reklamy.
Czy wówczas od wartości dochodu ze sprzedaży reklamy przeznaczonego na sfinansowanie zapasów towarów oraz kosztów sklepu należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?
Czy instytucja może na sfinansowanie części kosztów bezpośrednio związanych z prowadzeniem sklepu przeznaczyć środki z dotacji podmiotowej?

Przekazanie na rzecz stowarzyszenia zapłaty za korzystanie z tytułu regionalnego rocznika

Stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego (OPP) podpisała porozumienie z muzeum w sprawie redakcji i wydawania regionalnego rocznika. Muzeum, w zamian za redagowanie i wydawanie periodyku, raz w roku przekazuje na rzecz stowarzyszenia ustaloną kwotę za używanie tytułu stanowiącego własność stowarzyszenia.
Czy kwota, którą otrzymuje z tego tytułu stowarzyszenie, jest jego przychodem z prowadzenia działalności gospodarczej?

Opłaty za korzystanie z obiektów użyteczności publicznej oddanych przez gminę w użyczenie instytucji kultury

Miejski ośrodek kultury, sportu i rekreacji (MOKSiR) prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresie wynajmu sali konferencyjnej, pokoi gościnnych, a także sprzedaży biletów wstępu do galerii minerałów. Natomiast na podstawie umowy użyczenia MOKSiR korzysta z obiektów rekreacyjnych stanowiących własność gminy. Rada gminy nakazała stosować opłaty za korzystanie z tych obiektów w wysokości określonej w podjętej przez siebie uchwale. Chodzi o opłaty za korzystanie z zalewu, otwartego basenu kąpielowego (wypożyczanie sprzętu, bilety wstępu), za wynajem pomieszczeń świetlic wiejskich, a także przychody związane z działalnością gospodarczą ośrodka kultury.
Czy dyrektor powinien zastosować się do uchwały rady w sprawie opłat?
Czy dyrektor MOKSiR może zarządzeniem samodzielnie wprowadzać wysokości opłat dotyczących działalności gospodarczej ośrodka kultury?

Dodatkowa działalność usługowa ośrodka kultury

Ośrodek kultury posiada samochód służbowy. Dyrektor planuje wykorzystywać go do usługowego przewożenia towarów — artykułów spożywczych.
Czy ośrodek może wykonywać taką działalność?
Jeśli tak, to czy trzeba dopisać taką działalność do działalności gospodarczej?

Ustawa antykryzysowa a instytucje kultury

Centrum kultury prowadzi działalność gospodarczą w formie świadczenia usług gastronomicznych.

  • Czy w związku z tym podlega Ustawie z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców?

Odliczanie VAT na etapie zakupów

Samorządowa instytucja kultury realizuje projekt ze środków PROW, którego celem jest modernizacja i wyposażenie jednego z domów kultury. Instytucja jest czynnym podatnikiem VAT. W inwestycji instytucja kupiła zarówno sprzęt na wyposażenie pracowni komputerowej, kuchni, sprzęt gastronomiczny, stoły i krzesła, jak również usługi modernizacji pomieszczeń. W domu kultury instytucja chce prowadzić sprzedaż opodatkowaną polegającą na wynajmie pomieszczeń, a także na świadczeniu usług gastronomicznych. Natomiast sprzętu komputerowego nie zamierza wynajmować odpłatnie. Oprócz działalności opodatkowanej w domu kultury będzie także prowadzona działalność nieopodatkowana, polegająca na prowadzeniu zajęć kulturalnych, artystycznych dla dzieci i młodzieży w ramach statutowej działalności instytucji. Od zakupów, które nie będą związane z działalnością opodatkowaną, instytucja nie będzie odliczać VAT. Czy instytucja może — już na etapie zakupu usług i towarów — odliczyć VAT naliczony od usług związanych z modernizacją pomieszczeń, a także od zakupu stołów, krzeseł i sprzętu gastronomicznego?