nieodpłatne przekazanie środków trwałych

Nieodpłatne przekazanie środka trwałego organizatorowi

Ośrodek kultury na podstawie protokołu przekazania otrzymał świetlicę. Równolegle do amortyzacji zaksięgowano roczną wartość amortyzacji na konta Wn 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”/Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”. Po 10 miesiącach ośrodek zwrócił obiekt organizatorowi. Wartość obiektu wyksięgowano zapisami na kontach Wn 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”/Ma 010 „Środki trwałe”, a dotychczasowe umorzenie narastająco 070 „Umorzenie środków trwałych”/Ma 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”. Jak zaksięgować amortyzację za te 10 miesięcy i czy kwotę 10-miesięcznej amortyzacji ująć równolegle na kontach Wn 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”/Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”?
Jak zaewidencjonować nieodpłatne zbycie gminie środka trwałego, otrzymanego wcześniej od gminy nieodpłatnie, który był rozliczany na koncie 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”?

Nieodpłatnie przekazany środek trwały w księgach rachunkowych instytucji kultury

W 2017 r. muzeum otrzymało nieodpłatnie od jednostki budżetowej środek trwały — samochód osobowy, który był całkowicie zamortyzowany. Został on zaksięgowany na kontach 011 „Środki trwałe” / 800 „Fundusz instytucji kultury” — wartość 54 000 zł. Teraz w bilansie nie zgadzają się aktywa z pasywami o kwotę przekazanego środka trwałego. Pasywa ogółem są mniejsze o tę kwotę.
Jak powinno wyglądać księgowanie, żeby w bilansie kwoty się zgadzały?

Księgowanie przekazanych przed 2012 r. środków trwałych

Gmina przekazała instytucji kultury na podstawie PT następujące środki trwałe:
1) w 2002 r. scenę widowiskową, co zaksięgowano następująco:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 803 „Fundusz instytucji kultury”; równolegle dotychczasowe umorzenie:
  • Wn 803 „Fundusz instytucji kultury”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”;

2) w 2008 r.:
a) budynek na podstawie umowy użyczenia, co ujęto w księgach:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 803 „Fundusz instytucji kultury”; równolegle dotychczasowe umorzenie:
  • Wn 803 „Fundusz instytucji kultury”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”;

b) centralkę telefoniczną, całkowicie umorzoną, co zaksięgowano:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”;

c) zestaw mebli całkowicie umorzonych, co ujęto w księgach:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”.

Czy te księgowania były prawidłowe i jak ewentualnie należy je skorygować, jeżeli ujęcie środków trwałych na kontach było niepoprawne?
Czy należy dokonać księgowań (a jeśli tak, to jakich) w stosunku do tych środków trwałych w kontekście art. 22 Ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (dalej: ustawa deregulacyjna)? Wynika z niego, że najpóźniej na 31 grudnia 2015 r. należało przenieść na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów wartości netto podlegających amortyzacji aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji, których wartość zwiększyła przed dniem 1 stycznia 2012 r. fundusz instytucji kultury.

Nieodpłatne przekazanie majątku

Do gminnego ośrodka kultury wpłynął wniosek o nieodpłatne przekazanie majątku trwałego zakładowi gospodarki miejskiej z przeznaczeniem na realizację zadań publicznych.
Czy instytucja kultury może przekazać nieodpłatnie środki trwałe, na co otrzymała zgodę od organu założycielskiego zgodnie z art. 46a ust. 1 Ustawy z 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (dalej: ustawa o przedsiębiorstwach państwowych)?
Jakie skutki podatkowe będą ciążyć na instytucji?

Nieodpłatne przekazanie w 100% zamortyzowanych środków trwałych i wyposażenia

Urząd gminy przekazał nieodpłatnie instytucji kultury w 100% zamortyzowane środki trwałe i wyposażenie. Z dokumentu PT „Protokół przekazania — przejęcia środka trwałego” wynika, że całość jest w 100% umorzona.
Czy w księgach rachunkowych należy ująć te środki trwałe i wyposażenie w wartości netto i czy to oznacza, że są one bez wartości?
Jaka ująć w księgach rachunkowych przekazanie tych składników majątku?