zwolnienie od podatku dochodowego

Spłata pożyczki na remont sceny ze środków własnych teatru a zwolnienie z CIT

Teatr złożył wniosek o udzielenie pożyczki w ramach projektu skierowanego do podmiotów poszukujących finansowania na realizację niektórych inwestycji infrastrukturalnych w województwie. Celem statutowym teatru jest m.in. aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, regionu i kraju poprzez realizację i prezentację najwyższej jakości widowisk teatralnych, opartych na najbardziej wartościowych dziełach literatury oraz zaspokajanie społecznych potrzeb uczestnictwa w kulturze. Jeżeli teatr uzyska taką pożyczkę, przeznaczy ją na inwestycję polegającą na modernizacji głównej sceny i innych elementów posiadanej infrastruktury teatralnej. Raty pożyczki i odsetki instytucja zamierza spłacać, korzystając ze środków własnych.
Czy taki sposób finansowania spłaty pożyczki uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Przeznaczenie i wydatkowanie wygranej pieniężnej w konkursie

Muzeum zajęło pierwsze miejsce w konkursie i otrzymało nagrodę pieniężną.
Czy przychód ten jest zwolniony z opodatkowania, jeśli muzeum przeznaczy go na sfinansowanie wydatków służących realizacji celów statutowych?
Jeśli środki te muzeum przeznaczy na działalność statutową, to czy można je wydać w następnym roku podatkowym, czy też należy je wydać i rozliczyć jeszcze w tym samym roku podatkowym, w którym muzeum je otrzymało?
Czy trzeba udokumentować, na co konkretnie przeznaczono środki?

Podatek od świadczenia urlopowego dla młodocianych pracowników

Instytucja kultury wypłaca świadczenie urlopowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Czy pracownikom do 26. roku życia, którym przysługuje przedmiotowe zwolnienie od podatku, można wypłacić to świadczenie w pełnej kwocie, czy jednak należy opodatkować?

Oświadczenie w sprawie przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego

Instytucja kultury korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Nie ma obowiązku dokonywania wpłat na PFRON, nie płaciła żadnych kar i odsetek za zwłokę od zobowiązań podatkowych czy składkowych. Instytucja składa zeznanie CIT-8, w którym cały dochód wykazuje jako zwolniony od podatku.
Czy instytucja powinna była złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 25 ust. 5 updop, żeby nie płacić podatku?

Koszty używania samochodu wyłączone z kosztów podatkowych a zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych

Czy wydatek związany z kosztami eksploatacyjnymi samochodów osobowych w wysokości 25% (wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: updop) jest wydatkiem statutowym instytucji kultury, przez co nie ma podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Koszty udziału wolontariusza w szkoleniu

Instytucja kultury współpracuje z dwójką wolontariuszy z zagranicy. Podpisano z nimi porozumienie wolontariackie. Wynika z niego m.in., że instytucja zobowiązuje się zapewnić wolontariuszowi odpowiednie szkolenie niezbędne do pracy w instytucji, które będzie mu potrzebne w jego dalszej aktywności jako wolontariusza i będzie spójne z zakresem świadczeń, które wykonuje.
Instytucja planuje zorganizować dwudniowy wyjazd szkoleniowo-integracyjny dla pracowników instytucji, ale z udziałem wolontariusza. Instytucja poniesie koszty transportu, wyżywienia oraz noclegów, wraz z kosztami wynajmu sali na szkolenie oraz osobno za samo szkolenie. Wolontariusz pojedzie więc w delegację i wróci transportem razem z pozostałymi uczestnikami wyjazdu.
Czy w tej sytuacji wszystkie wydatki będą kosztem uzyskania przychodów? Zdaniem instytucji, wydatki te mają niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż ich celem jest zintegrowanie załogi, ale czy fakt, że wolontariusz jedzie razem z załogą instytucji, nie wpłynie na to, że instytucja może odliczyć tego rodzaju wydatki?

Wynagrodzenia dla pracowników a zwolnienie z podatku dochodowego

Instytucja zamierza wypłacić ze środków własnych dodatkowe wynagrodzenie pracownikom w postaci premii. W statucie jest zapis, że wszystkie wypracowane dochody przeznacza się na działalność statutową instytucji kultury.
Czy taki wydatek korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Opodatkowanie nagród w konkursie organizowanym przez instytucję kultury

Centrum kultury organizuje konkurs teatralny skierowany m.in. do grup rekonstruktorskich i grup inscenizacyjnych. Konkurs oparty jest na współzawodnictwie, a jego zasady określa regulamin. Uczestnikami konkursu nie będą pracownicy instytucji, zleceniobiorcy ani wykonawcy na podstawie umowy o dzieło. Będą to osoby spoza instytucji, w tym także prowadzące działalność gospodarczą. Zwycięzcy konkursu otrzymają wygrane pieniężne, również takie o wartości przekraczającej 2000 zł.
Czy w tym przypadku wartość wygranych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?
Czy zwolnienie podatkowe obejmuje także osoby, które prowadzą działalność gospodarczą?

Koszty związane z realizacją imprezy sportowej

Samorządowa instytucja kultury oprócz działalności kulturalnej prowadzi również statutową działalność gospodarczą, a uzyskane z niej przychody przeznacza na realizację podstawowych zadań statutowych, czyli na działalność kulturalną. Niedawno w instytucji zorganizowano imprezę sportową. Organizatorem był prywatny przedsiębiorca, który sprzedawał własne bilety wstępu. Impreza trwała jeden dzień, ale przygotowania do niej sparaliżowały działalność instytucji na 4 dni. Osoba zarządzająca instytucją udostępniła pomieszczenia, ludzi, sprzęt itp. całkowicie nieodpłatnie. Powodem tego miał być patronat prezydenta miasta. Instytucja poniosła więc koszty, których wysokość można oszacować, i jest to kwota znaczna. Przychodów, np. z tytułu wynajmu, instytucja nie uzyskała żadnych. W mieście oprócz instytucji kultury działa także miejskie centrum sportu i rekreacji.
Czy dochód ustalony jako równowartość kosztów poniesionych na organizację tej imprezy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też, jako koszt sfinansowany z dotacji podmiotowej będzie, wolny od podatku?

Zwrot wydatków na realizację projektu w CIT-8

Samorządowa instytucja kultury przeznacza pozyskane środki na działalność statutową. W ramach zrealizowanego projektu i jego rozliczenia instytucja otrzymała zwrot środków wydanych na ten projekt — nie było zakupu środków trwałych, była to organizacja strefy relaksu (w ramach euroregionu).
Czy otrzymaną kwotę wykazuje się w CIT 8/O w części B.1. i przenosi do części E.1. poz. 40 zeznania CIT-8?
Czy wydatki finansowane w ramach tego projektu stanowią koszty uzyskania przychodu?

Podatek od wydatków na cele nieobjęte zwolnieniem

Instytucja kultury zapłaciła zwrot kosztów postępowania sądowego i karę grzywny, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, łącznie 500 zł. Naliczono i zapłacono podatek w wysokości 19%.
Gdzie w CIT-8 należy wykazać podstawę opodatkowania i podatek?

Podatek dochodowy od kary umownej

W 2018 r. muzeum zapłaciło wykonawcy koncertu karę umowną w wysokości 2000 zł za niewywiązanie się z postanowień umowy (koncert nie odbył się z powodu trudnych warunków atmosferycznych). Wykonawca wystawił notę księgową, którą muzeum pokryło z własnych środków finansowych.
Jakie są zobowiązania muzeum wobec urzędu skarbowego z tytułu zapłacenia tej kary umownej?