zwolnienie przedmiotowe od VAT

Szkolenie pracownika instytucji kultury zwolnione od VAT

Pracownik instytucji kultury bierze udział w szkoleniu. Instytucja kultury wpłaciła za szkolenie kwotę brutto, a organizator szkolenia zwrócił jej kwotę VAT. Organizator przekazuje instytucji dotację podmiotową, instytucja kultury osiąga też przychody własne.

  • Czy w związku z tym można uznać, że instytucja jest zwolniona od VAT od szkoleń jako finansowana ze środków publicznych?

Faktura za wynajem a zwolnienie przedmiotowe od VAT

Ośrodek kultury zwolniony od VAT wynajmuje pomieszczenia. Na fakturze za wynajem pomieszczeń jako podstawę zwolnienia od VAT wpisuje art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Czy prawidłowo?