budynek

Nieodpłatne otrzymanie nieruchomości

Instytucja otrzymała nieodpłatnie teren wraz z budowlami, budynkami, a z protokołu przekazania wynika, iż większość budowli ma wartość 0 zł.
Jak prawidłowo zaksięgować budowle i nieruchomości (działki, grunt) oraz jak ewentualnie wycenić budowle?

Darowizna nieruchomości

Biblioteka otrzymała od organizatora w drodze darowizny grunt, na którym stoi stary budynek. W akcie notarialnym określono osobno wartość budynku i wartość gruntu. Koszty notariusza poniosła biblioteka.
Jak w księgach rachunkowych ująć darowiznę gruntu i budynku i jak zaksięgować fakturę za akt notarialny i wypisy?
Czy budynek, który będzie przeznaczony do rozbiórki, powinien być amortyzowany?

Użyczenie budynku instytucji kultury

Organizator użyczył instytucji kultury bezpłatnie (bez umowy) budynek, do którego przeniesiono bibliotekę. Biblioteka jest w strukturach organizacyjnych instytucji kultury. Organizator nie obciąża instytucji kosztami mediów (tj. opłatami za prąd, ciepło, wodę, ścieki). W przyszłości organizator aktem notarialnym przekaże instytucji kultury użyczony budynek.
Czy w tym przypadku instytucja uzyskuje przychód z nieodpłatnego świadczenia?
Jakie to ma skutki w VAT?

Ujemny fundusz instytucji kultury

W 2006 r. organizator przekazał instytucji kultury budynek. Zgodnie z art. 22 Ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (dalej: ustawa deregulacyjna) na koniec 2015 r. księgowy przeksięgował niezamortyzowaną wartość budynku na rozliczenia międzyokresowe przychodów. Teraz okazuje się, że za rok 2016 wynik finansowy wychodzi ujemny i po przeksięgowaniu wyniku finansowego na fundusz instytucji kultury powstaje wartość ujemna.
Czy to przeksięgowanie było prawidłowe, skoro konto „Fundusz instytucji kultury” nie może być ujemne?

Budynki muzeum na gruncie użyczonym przez organizatora

Muzeum otrzymało od organizatora grunt na podstawie umowy użyczenia na czas nieokreślony. Z umowy wynika, że grunt jest własnością organizatora, natomiast biorący w użyczenie może wznosić na tym gruncie budynki lub budowle. Na tym terenie ma powstać Sad Pamięci oraz parking dla oddziału muzeum. Na te prace organizator przyzna dotację celową inwestycyjną.
Jak i gdzie należy zewidencjonować otrzymanie w użyczenie gruntu i w jakiej wartości, skoro w umowie użyczenia nie ma podanej jego wartości?
Czy od tak przekazanego gruntu płaci się podatek od nieruchomości?
Czy ewentualne późniejsze prace inwestycyjne wykonywane na tym gruncie należy traktować jako własne środki trwałe i wartości niematerialne i prawne?

Przeksięgowanie budynku i użytkowania wieczystego na rozliczenia międzyokresowe przychodów

Miejski ośrodek kultury (MOK) w momencie utworzenia w 1984 r. otrzymał nieodpłatnie budynek na własność na prowadzenie działalności, którego wartość — 150 000 zł — zaewidencjonowano na koncie 011 „Środki trwałe” oraz 800 „Fundusz instytucji kultury”. Od tej wartości od początku naliczano amortyzację. Po modernizacji budynku w 1997 r. sfinansowanej dotacją od organizatora (200 000 zł) oraz ulepszeniu w 2009 r. (dotacja na inwestycje 30 000 zł) – jego wartość zwiększyła się do 380 000 zł. Do końca 2014 r. naliczono amortyzację budynku na kwotę 170 000 zł. Dodatkowo, w 2003 r. decyzją organizatora MOK nabył z mocy prawa nieodpłatnie w wieczyste użytkowanie grunt o wartości 18 000 zł (ewidencja na koncie 011 i zwiększenie funduszu instytucji kultury), od którego MOK również nalicza amortyzację.
Jak na 30 listopada 2015 r. należało prawidłowo ustalić fundusz MOK, który odzwierciedla wartość mienia wydzielonego?
Jak należało obliczyć kwotę do przeksięgowania z konta 800 „Fundusz instytucji kultury” na konto 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” tych środków trwałych?
Czy wartość równą nieumorzonej części prawa wieczystego użytkowania gruntu należało przeksięgować z konta 800 na 840?
Czy określając wartość nieumorzoną budynku, należało przyjąć całą amortyzację od 1984 r., czy wyliczyć osobno amortyzację od dotacji na modernizację i ulepszenie
(tj. od kwoty 230 000 zł)?

Użytkowanie wieczyste i zabytkowy budynek instytucji kultury

Biblioteka miejska decyzją organizatora w 2012 r. nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz położonego na nim budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków.
Jak prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych biblioteki budynek oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu po ostatnich zmianach, czyli po 30 listopada 2015 r.?
Czy zabytkowy budynek podlega amortyzacji?

Darowizny dla instytucji kultury — ewidencja księgowa

  • Otrzymane w darowiźnie środki trwałe przyjmuje się w księgach w wartości wynikającej z umowy z darowizny i zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów
  • Karty upominkowe należy zakwalifikować do innych środków pieniężnych
  • Brak podpisu darczyńcy na protokole może doprowadzić do niekorzystnych dla instytucji sytuacji prawnych

Które składniki majątku trzeba przeksięgować po zmianach?

Które z niezamortyzowanych składników majątku należy przeksięgować na rozliczenia międzyokresowe przychodów, jeśli część z nich jest w użytkowaniu wieczystym (grunty i budynki), a część została zakupiona z dotacji podmiotowej, inwestycyjnej lub ze środków własnych?

Użyczony budynek tylko w ewidencji pozabilansowej instytucji kultury

Pytanie dotyczy użyczenia bibliotece budynku, który jest własnością organizatora. Do 2013 r. w bilansie biblioteki była wykazana wartość budynku netto — po stronie aktywów, a po stronie pasywów — wartość nieumorzona. Urzędnicy organizatora utrzymywali również, że budynek jest środkiem trwałym biblioteki i powinna ona go amortyzować.

  • Czy biblioteka musi poinformować organizatora o ujęciu budynku w swojej ewidencji pozabilansowej i w jakiej formie?

Podatek od nieruchomości od gruntu zabudowanego budynkiem biblioteki

Biblioteka korzysta z pomieszczeń bibliotecznych na podstawie zawartej z gminą umowy użyczenia. Do końca 2014 r. uchwałą rady miejskiej biblioteka była zwolniona z podatku od nieruchomości. Od tego roku biblioteka już płaci ten podatek, ale tylko od powierzchni użytkowej budynku. Z umowy użyczenia wynika, że użyczający:

  • oświadcza, że jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem biblioteki, która jest przedmiotem umowy;
  • oddaje nieodpłatnie biorącemu w użyczenie przedmiot umowy na okres prowadzenia działalności statutowej, a biorący do używania przedmiot ten przyjmuje.
  • Czy organizator oddał bibliotece w użyczenie budynek i grunt?
  • Czy biblioteka powinna płacić podatek również od gruntu?