dodatek specjalny

Dodatek specjalny w podstawie nagrody jubileuszowej

Pracownik instytucji kultury we wrześniu 2019 r. otrzyma nagrodę jubileuszową. Od marca do czerwca 2019 r. pobiera dodatek specjalny.
Czy dodatek specjalny wliczyć do podstawy obliczenia nagrody jubileuszowej, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Dwa dodatki specjalne

Pracownik instytucji kultury otrzymał dwa dodatki specjalne: jeden za pełnienie funkcji kierownika w czasie nieobecności dyrektora, a drugi — za prowadzenie zajęć w świetlicach. Kwota każdego dodatku z osobna nie przekroczyła — zgodnie z obowiązujacym w instytucji kultury regulaminem wynagradzania — 60% wynagrodzenia zasadniczego, ale łącznie przekroczyły tę wartość. Kontrola z urzędu gminy zarzuciła jednak wypłatę dwóch dodatków w kwocie przekraczającej 60% wynagrodzenia pracownika.
Czy słusznie?

Dodatek specjalny za realizację projektu

Instytucja kultury realizuje projekt zewnętrzny, na który pozyskała dofinansowanie. W projekcie są zabezpieczone środki finansowe na wynagrodzenia dla pracowników.
Czy pracownikowi instytucji kultury można powierzyć dodatkowe obowiązki wynikające z realizacji projektu na czas jego trwania?
Czy w takiej sytuacji można wypłacić mu dodatek specjalny, mimo że czynności wykonywane w ramach projektu są takie same jak w zakresie obowiązków i pracownik wykonuje je w godzinach pracy?

Dodatek specjalny i funkcyjny za czas choroby

Pytanie dotyczy wypłaty dodatków specjalnych i funkcyjnych pracownikom (kierownikom) przebywającym na wielomiesięcznych zwolnieniach lekarskich.
Czy to prawda, że instytucje kultury nie muszą ich wypłacać?
Czy jest to zgodne z Ustawą z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?
Czy można zapisać w regulaminie wynagradzania taki wyjątek?

Dodatek specjalny a podstawa zasiłku chorobowego

W instytucji kultury dyrektor często przyznaje jednorazowe dodatki specjalne za dany miesiąc.
Czy dodatki te należy wliczyć do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku z ubezpieczenia społecznego?
Jakie zapisy w regulaminie wynagradzania zawrzeć, aby dodatek ten wliczyć do podstawy chorobowego?

Dodatek specjalny za pracę w szczególnych warunkach

Bibliotekarz pracuje dodatkowo jako archiwista. Jest to praca w zimnym pomieszczeniu, przy sztucznym oświetleniu, w kurzu.
Czy za dodatkową funkcję archiwisty zakładowego przysługuje mu dodatek?

Dodatek specjalny można przyznać na określony czas albo bezterminowo

Pracownik w grudniu ubiegłego roku otrzymał umowę o pracę, w której określono jego wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: stażowy, funkcyjny i specjalny. Przy czym dodatek specjalny pracownik miał określony w umowie o pracę do września 2016 r. W sierpniu pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. Dodatki pozostawiono bez zmian, przy czym w przypadku dodatku specjalnego — nie określono terminu, do kiedy będzie wypłacany.
Czy od października dodatek specjalny nadal należy się pracownikowi i na jakiej podstawie?

Wypowiedzenie dodatku specjalnego dla pracownika na zastępstwo

Pracownik zatrudniony w instytucji kultury na ½ etatu otrzymał dodatkowe ½ etatu na zastępstwo nieobecnego pracownika. Po jego powrocie do pracy pracownik ten pozostanie na swoim etacie. Przyznano mu także dodatek specjalny.

  • Czy po zakończeniu umowy na zastępstwo takiemu pracownikowi należy wydać świadectwo pracy?
  • Jak należy wypowiedzieć dodatek specjalny?

Dodatek specjalny nie dla zastępcy dyrektora

Animator kultury w bibliotece złożył wniosek o 6-miesięczny urlop bezpłatny. Jego obowiązki zostaną podzielone między dyrektora a jego zastępcę. Aby gratyfikować zwiększenie obowiązków zastępcy, dyrektor chce przyznać mu dodatek specjalny, o którym mowa w art. 31 ust. 4 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej). Regulamin wynagradzania obowiązujący w bibliotece nie przewiduje takiego dodatku.

  • Czy dyrektor postąpi zgodnie z przepisami?

Prawo do dodatku specjalnego oraz dodatek kierowniczy w bibliotece

Pierwsza sprawa to prawo do dodatku specjalnego pracowników zatrudnionych na cały etat w bibliotece. Jeden z nich prowadzi rozliczenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a drugi prowadzi szkolenia dla nowo przyjętych pracowników. Czy można wypłacić im dodatek specjalny?
Drugie pytanie dotyczy dodatku funkcyjnego dla kierownika działu. Dwóch pracowników jest zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach, ale nie kierują zespołem. W regulaminie organizacyjnym i statucie biblioteki jest określone, że pracę działów nadzorują kierownicy. Według nowych przepisów nie powinni oni otrzymywać dodatku funkcyjnego. Czy oznacza to konieczność zmian w regulaminie organizacyjnym i w statucie biblioteki w kwestii dotyczącej tych dwóch działów oraz kierowania nimi?