obcy środek trwały

Inwentaryzacja obcych środków trwałych

Organizator przekazał instytucji kultury środki trwałe w nieodpłatne użytkowanie. Są one zaksięgowane na kontach bilansowych instytucji kultury, która również je amortyzuje. Z kolei organizator ewidencjonuje te środki trwałe na kontach pozabilansowych.
Jak inwentaryzować środki trwałe będące własnością organizatora: co roku, traktując je jako składniki aktywów będące własnością innych jednostek powierzonych do używania (na podstawie art. 26 ust. 2 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości), czy też raz na 4 lata, pamiętając, iż są one na kontach bilansowych jednostki (na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości)?

Inwentaryzacja obcych środków trwałych

W muzeum znajduje się kilka eksponatów (skamielin), które zostały wypożyczone jeszcze za kadencji poprzednich dyrektorów. Od tamtej pory nikt się nimi nie interesuje.
Czy przy okazji inwentaryzacji można je zarchiwizować i uznać za własność muzeum, skoro upłynęło już kilkanaście lat i żadna instytucja o nie się nie upomina?

Inwestycja w obcym środku trwałym — wartość początkowa i ewidencja księgowa

Biblioteka publiczna planuje w 2017 r. wydatki na adaptację części wynajmowanego lokalu do swoich potrzeb. Nakłady te zaliczać będzie do inwestycji w obcym środku trwałym. To zadanie inwestycyjne biblioteka sfinansuje z dotacji celowej, przekazanej przez organizatora w 2017 r.
Jeszcze w 2016 r. dyrektor biblioteki zlecił firmie wykonanie projektu adaptacji lokalu, aby ustalić, o jaką kwotę na dotację celową wystąpić do organizatora w 2017 r.
Jak zaksięgować fakturę wystawioną w 2016 r. za projekt adaptacji nieużytkowanego jeszcze lokalu?
Z jakich środków biblioteka może zapłacić za tę fakturę — czy mogą to być środki z dotacji podmiotowej czy przychody własne?

Środki otrzymane z umowy z ubezpieczycielem a zwolnienie z CIT

Centrum kultury w ramach umowy prewencyjnej z ubezpieczycielem otrzymało środki na modernizację instalacji elektrycznej budynku będącego własnością gminy. Wydatki te nie są wydatkami na środek trwały. Poza tym, środki z umowy wpłynęły na rachunek instytucji przed poniesieniem jakichkolwiek wydatków i rozpoczęciem prac modernizacyjnych.
Czy otrzymane środki skorzystają ze zwolnienia od podatku z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) lub z innego zwolnienia?

Remont instalacji elektrycznej w obcym środku trwałym w instytucji kultury

Instytucja kultury podpisała długoterminową umowę najmu na wynajem budynku pod działalność kulturalną na okres 30 lat. W 2013 r. z dotacji celowej wykonano wymianę instalacji elektrycznej. W latach 2014–2016 nastąpi kolejny etap rozbudowy i remontu budynku. Jak prawidłowo zaksięgować nakłady poniesione na remont w obcym środku trwałym? Czy instytucja kultury powinna naliczać amortyzację? Czy nakłady poniesione na remont można zakwalifikować do wydatków strukturalnych?