biblioteka

Porozumienie między gminami w sprawie prowadzenia biblioteki

Zgodnie z art. 19 ust. 2 Ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach) gmina organizuje i prowadzi co najmniej jedną gminną bibliotekę publiczną, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych.
Czy gmina może podpisać porozumienie z inną gminą na prowadzenie biblioteki? Ustawa o bibliotekach na pewno dopuszcza taką formę co do biblioteki powiatowej, ale jak wygląda sprawa biblioteki gminnej?

Biblioteka jako organizator płatnego szkolenia

Biblioteka chce zorganizować w swojej siedzibie płatne szkolenie, a od jego uczestników pobierać wpisowe. Prowadzący szkolenie wystawi za nie fakturę na instytucję. Biblioteka nie jest podatnikiem VAT.
Jak zaksięgować wpłaty uczestników i zapłatę za takie szkolenie?

Stowarzyszenie twórcze a powołanie dyrektora biblioteki

Organizator powołał dyrektora biblioteki w 2018 r. na okres siedmiu lat bez konkursu. Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej), organizator powołuje dyrektora biblioteki po zasięgnięciu opinii związków zawodowych (w tej bibliotece nie działają) oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję. W tej bibliotece nie działają związki zawodowe, a na terenie gminy i powiatu nie ma stowarzyszeń zawodowych.
Co należy rozumieć pod pojęciem „stowarzyszeń twórczych” w odniesieniu do działalności prowadzonej przez biblioteki?

Ewidencjonowanie w księgach rachunkowych kar za przetrzymywanie książek

W czasie kontroli Naczelna Izba Kontroli zarzuciła dyrektorowi biblioteki, że niewłaściwie ewidencjonuje w księgach rachunkowych opłaty za przetrzymanie książek. Chodzi o takie opłaty, które są w trakcie naliczania (czyli do czasu zwrotu zbiorów codziennie nalicza się 30 gr za książkę), te, które już się naliczyły (czytelnik oddał książkę, ale nie miał przy sobie pieniędzy i taka opłata zalega na jego koncie), i te, które są w trakcie windykacji i nawet od kilku lat nie są ściągnięte. Według kontrolerów NIK wszystkie te opłaty powinny być ujęte w księgach rachunkowych. W regulaminie korzystania z biblioteki są określone warunki anulowania w części lub całości tych opłat, rozłożenia na raty itp. Biblioteka tak działa od lat, a praktyka — także w innych bibliotekach — jest taka, że nie wpisuje się do ksiąg rachunkowych opłat od czytelników, które zalegają czy podlegają umorzeniu zgodnie z regulaminem i rozłożeniu na raty.
Czy kontrolerzy z NIK mają rację?

Zmiana struktury organizacyjnej biblioteki

Biblioteka główna, oddział dla dzieci oraz filia zmieniają lokalizację. Biblioteka główna i oddział dla dzieci przenosi się w całości do nowej lokalizacji, natomiast księgozbiór filii ma zostać włączony do księgozbioru biblioteki głównej. Biblioteka główna zmienia nazwę na multibiblioteka, co wiąże się ze zmianą jej funkcji.
Czy to oznacza, że dyrektor powinien wnioskować do organizatora o likwidację czy też o włączenie i przeniesienie księgozbiorów?

Ryzyko w przypadku sprzątania biblioteki

Biblioteka nie zatrudnia sprzątaczki. Prace związane ze sprzątaniem wykonują pracownice biblioteki.
Jak ocenić ryzyko zawodowe w takim przypadku?

Rozliczenia międzyokresowe kosztów w bibliotece

Biblioteka podpisała w grudniu ubiegłego roku umowę na udostępnianie czytelnikom publikacji elektronicznych na określoną kwotę. Umowa obowiązuje od 10 grudnia 2020 r. przez okres 12 miesięcy. Okres umowy ulega skróceniu w przypadku wyczerpania limitu stron.
Jak prawidłowo ująć taką sytuację w księgach biblioteki?
Jaką część kwoty przypisać na rozliczenia międzyokresowe kosztów?

Sprzątanie biblioteki głównej przez bibliotekarza z filii

Pracownikowi zatrudnionemu w filii bibliotecznej dyrektor chce rozszerzyć zakres obowiązków o sprzątanie w bibliotece głównej, podwyższając wymiar czasu pracy do pełnego etatu i wskazując jako miejsce pracy filię i bibliotekę główną.
Czy może to zrobić?
Czy w takim przypadku należy skierować pracownika na kolejne badania lekarskie i przeprowadzić szkolenie BHP?

Status instytucji kultury grupującej kilka instytucji

Kilka lat temu rada miejska zlikwidowała samorządową instytucję kultury — ośrodek kultury, a jej majątek i działalność przekazała bibliotece. Przez kolejne 5 lat bibliotece udało się odbudować działalność właściwą dla ośrodka kultury tak, że w zasadzie obecnie prowadzi bibliotekę z 9 filiami, a także dom kultury z koncertami, spektaklami, warsztatami itd. W świetle prawa jest on jednak filią biblioteki, co zamyka drogę do aplikowania o środki właściwe dla domów czy centrów kultury, chociaż prowadzi działalność w takim zakresie.
Co zrobić, aby biblioteka zyskała status samorządowej instytucji kultury, w skład której wchodzi dom kultury, ośrodek kultury lub centrum kultury i sztuki?
Czy jeśli organizator zmieni statut, dodając jej działalność właściwą dla domu czy centrum kultury i zawnioskuje o rozszerzenie PKD, to stanie się ona w rozumieniu prawa „biblioteką posiadającą status samorządowej instytucji kultury, w skład której wchodzi dom kultury, ośrodek kultury lub centrum kultury i sztuki”?

Faktura wystawiana przez podatnika zwolnionego

Biblioteka, niebędąca podatnikiem VAT, planuje wydawanie biuletynu gminnego, który będzie rozdawany nieodpłatnie mieszkańcom gminy. W biuletynie zarówno osoby fizyczne, jak i firmy będą mogły odpłatnie zamawiać zamieszczenie reklamy czy ogłoszenia.
Jaką podstawę prawną zwolnienia wpisać na fakturze za zamieszczone w biuletynie reklamy czy ogłoszenia?

Wspólna odpowiedzialność materialna za starodruki

Biblioteka, która posiada w swoich zbiorach cenne starodruki, zaproponowała pracownikom podpisanie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za mienie łącznie powierzone z obowiązkiem wyliczenia się.
Czy obowiązujące przepisy pozwalają dyrektorom instytucji kultury stosować w stosunku do takiego mienia jak książki art. 124–127 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, dalej: kp?
Czy towarzyszące umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej spisy kontrolne księgozbioru powinny zawierać informację na temat wartości każdej powierzonej książki?

Zakup zbiorów bibliotecznych refundowanych dotacją celową i ich umorzenie

Instytucja kultury zakupiła z własnych środków kolekcję kart historycznych, które zostaną wprowadzone do ewidencji zbiorów bibliotecznych, jednak dopiero najwcześniej w miesiącu następnym (więc wtedy również będą przekazane do użytkowania). Na ten zakup instytucja otrzyma dotację celową w następnym miesiącu.
Jak zaksięgować taką operację?
Czy najpierw zaksięgować zakup na konto zbiorów bibliotecznych zakupionych ze środków własnych, a po otrzymaniu dotacji przeksięgować na konto zbiorów bibliotecznych zakupionych ze środków z dotacji celowej?
Czy umorzenie zaksięgować dopiero w momencie przekazania do użytkowania?