dodatek stażowy

Staż pracy uwzględniany do dodatku za wieloletnią pracę w pytaniach i odpowiedziach

  • Do okresu pracy uprawniającego do dodatku stażowego wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia
  • Do dodatku stażowego wlicza się także inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze
  • Warto jest wymagać od pracowników okazania oryginałów dokumentów wykazujących staż pracy, natomiast w aktach osobowych pracownika przechowywać jedynie ich odpisy lub poświadczone kopie

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego — czy trzeba zmienić regulamin wynagradzania?

Czy konieczne są zmiany regulaminu wynagradzania w związku z niemożliwością wliczenia dodatku stażowego do minimalnego wynagrodzenia?

Dodatek za wieloletnią pracę a minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r.

Czy od 1 stycznia 2020 r. instytucja kultury nalicza wynagrodzenie minimalne pracownika powiększone o dodatek za wysługę lat?

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego a staż pracy

Pracownica przedłożyła zaświadczenie z ZUS o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego po okresie zatrudnienia. Zatrudnienie ustało z dniem porodu, umowa o pracę nie została rozwiązana z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy na podstawie art. 177 § 4 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp). Instytucja poinformowała pracownicę, że okresu przebywania na zasiłku macierzyńskim po okresie zatrudnienia nie wlicza się do okresów pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a tym samym okres ten nie podlega wliczeniu do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
Czy postępowanie instytucji jest prawidłowe?

Jednoskładnikowe wynagrodzenie dyrektora niezgodne z prawem

Do lipca 2019 r. dyrektor biblioteki otrzymywał jednoskładnikowe wynagrodzenie brutto. Od tego czasu organizator rozbił je na wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat i dodatek funkcyjny, uzasadniając, że w angażach zapisane jest wynagrodzenie brutto w wysokości 4560 zł. Z regulaminu z 2017 r. wynika, że dyrektor otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe i maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego dyrektora nie może przekroczyć czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat z nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa GUS. Dyrektor pracuje w bibliotece od 1982 r., najpierw na stanowisku kierownika biblioteki, a w 2003 r. został powołany na stanowisko dyrektora. Do wieku emerytalnego zostały mu 3 lata.
Czy postępowanie organizatora jest prawidłowe?

Minimalne wynagrodzenie a nieobecność spowodowana chorobą aktora

Wynagrodzenie aktora składa się z 1800 zł pensji zasadniczej, 200 zł dodatku stażowego (wypłacanego w przypadku choroby — nie jest wliczany do podstawy chorobowego) oraz wynagrodzenia (honorarium) za spektakle. Wynagrodzenie zasadnicze oraz staż wypłacane są na koniec miesiąca, natomiast honoraria za spektakle i premie (uznaniowe) do 10. dnia następnego miesiąca.
Jak należy prawidłowo obliczyć wynagrodzenie za czas nieobecności spowodowany chorobą aktora i od jakiej kwoty, jeśli:

  • jego pensja zasadnicza wraz ze stażem jest niższa od wynagrodzenia minimalnego, ale w danym miesiącu otrzymał honorarium za spektakle lub premię, np. 300 zł, i łączna kwota wynagrodzenia w miesiącu przekroczyła kwotę minimalnego wynagrodzenia,
  • nie otrzymał on żadnych dodatkowych wypłat i jego wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy należy wyrównać do minimalnego wynagrodzenia (250 zł)?

Dodatek stażowy na zasiłku macierzyńskim

Pracownica, która przebywała na zasiłku chorobowym (wypłacanym z ZUS), nabyła prawo do dodatku stażowego (5 lat pracy) — dodatek ten wypłacała instytucja kultury. Obecnie pracownica jest na zasiłku macierzyńskim, wypłacanym z ZUS. W regulaminie pracy nie ma zapisu mówiącego o tym, że dodatek stażowy wypłaca się za czas zasiłku macierzyńskiego, zatem dodatek wypłaca się zgodnie z Ustawą z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej).
Czy niewypłacanie dodatku stażowego pracownicy pobierającej zasiłek macierzyński z ZUS jest prawidłowe?

Dyrektorowi instytucji kultury należą się dodatki: stażowy i funkcyjny

Dyrektor biblioteki został powołany na stanowisko w maju 2014 r. Z jego umowy wynika, że należy mu się pensja zasadnicza w wysokości 5740 zł i 3/12 nagrody rocznej. Dyrektor od początku pracy nie otrzymywał dodatku funkcyjnego ani dodatku stażowego. Obecnie organizator planuje „rozbić” dyrektorowi biblioteki kwotę 5740 zł na pensję zasadniczą, dodatek funkcyjny i wysługę lat.
Czy jest to właściwy zabieg, skoro jest on mniej korzystny dla dyrektora?
Czy za poprzednie lata dyrektorowi należy wypłacić te dodatki?

Dodatek stażowy w instytucji mimo zatrudnienia w innym zakładzie pracy

Pracownica biblioteki jest zatrudniona od grudnia 2017 r. na 1/4 etatu jako główna księgowa oraz ¼ etatu jako kadrowa. Do 31 grudnia 2018 r. jej głównym miejscem pracy był inny zakład pracy, w którym miała wypłacany dodatek stażowy, dlatego w bibliotece nie naliczano tego dodatku. Od stycznia 2019 r. pracownica w głównym miejscu zatrudnienia zmieniła umowę o pracę na umowę cywilnoprawną.
Czy w związku z tym w bibliotece powinna mieć naliczany dodatek stażowy?
Czy dodatek stażowy powinna od stycznia bieżącego roku otrzymywać zarówno jako główna księgowa, jak i kadrowa?

Nagroda jubileuszowa dla pracownika nieobecnego w pracy

Zdarza się, że w instytucji kultury podwyżka płac ma miejsce w czasie, w którym niektórzy pracownicy przebywają np. na urlopie (macierzyńskim, rodzicielskim), na dłuższym zwolnieniu lekarskim czy też są w czasie pobierania zasiłku rehabilitacyjnego. Bywa też, że w czasie takiej nieobecności pracownikowi przypada nagroda jubileuszowa.
Kiedy w takim przypadku należy podnieść wysokość wynagrodzenia?
Jak należy postąpić, jeżeli w czasie tej nieobecności pracownikowi przypada nagroda jubileuszowa — wg jakiej stawki należy ją wypłacić i co zrobić z dodatkiem stażowym, jeżeli jest on wypłacany pracownikowi podczas nieobecności w pełnej wysokości?

Dodatek stażowy a zasiłek macierzyński

Pytanie dotyczy wypłacania dodatku stażowego w czasie choroby oraz urlopu macierzyńskiego. W instytucji wypłaca się dodatek stażowy przy zasiłku:

  • chorobowym — obok zasiłku;
  • macierzyńskim — wlicza się w podstawę zasiłku.

Zdaniem ZUS dodatek powinien być wypłacany obok zasiłku macierzyńskiego.
Czy ZUS ma rację i na jakiej podstawie prawnej można wcielić do regulaminu wynagradzania to stanowisko ZUS?

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika instytucji kultury

Pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim i otrzymuje zasiłek chorobowy ZUS, instytucja wypłaca tylko dodatek stażowy za okres usprawiedliwionej nieobecności w kwocie mniejszej od płacy minimalnej. Pracownik ma także do spłaty raty pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i ratę składki na ubezpieczenie grupowe.
Czy można pracownikowi potrącać raty pożyczki i ubezpieczenia z kwoty dodatku stażowego, czy należy go wypłacać w całości, a od pracownika żądać wpłaty poszczególnych rat do kasy?