prawo autorskie

Udostępnienie nagrań z wykorzystaniem obcych utworów na stronie internetowej

Instytucja kultury prowadzi zajęcia wokalne.
Czy można udostępniać na stronie internetowej nagranie z koncertu wykonanego przez uczestników zajęć bez limitu terminu oglądalności (korzystanie ze współczesnych utworów, muzyka z filmów)?
Czy trzeba zawierać umowę licencyjną z ZAiKS-em na konkretny okres?

Faktury wystawione przez STOART w czasie zamknięcia instytucji kultury

Instytucja kultury otrzymała od STOART faktury za październik — grudzień 2020 r. oraz za styczeń 2021 r. Jednak w tych miesiącach ośrodek kultury był — zgodnie z obowiązującymi przepisami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się epidemii — zamknięty.
Czy zgodnie z art. 15l Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa COVID-19) faktury należało wystawić tylko za czas, w którym działalność ośrodka kultury była otwarta dla uczestników?

Odtwarzanie muzyki na imprezach organizowanych przez instytucję kultury

Centrum kultury przygotowuje m.in. imprezy sportowe, np. biegi. Od zawodników pobiera się opłatę startową za udział w biegu. Podczas takich wydarzeń często odtwarza się muzykę z utworzonej wcześniej playlisty. Chodzi o stworzenie biegaczom przyjaznej atmosfery podczas rozgrzewki. Po starcie zawodników muzykę odtwarza się jako tło dla rodzin i przyjaciół oczekujących na mecie, a w trakcie dekoracji odtwarza się np. utwór zespołu Queen „We are the champions”. Instytucja kultury nie uzyskuje w tym przypadku dochodu z tytułu odtwarzania muzyki.
Czy w takim przypadku opłata do ZAiKS i STOART jest obowiązkowa?
Czy należy gdzieś zgłaszać fakt odtwarzania muzyki na imprezach biegowych i odprowadzać z tego tytułu jakieś opłaty?

Udostępnienie czasopisma w Internecie bez zgody posiadacza praw autorskich

Czy instytucja kultury może udostępnić na portalu internetowym lub w mediach społecznościowych skan lub wersję elektroniczną PDF czasopisma (np. całego numeru czasopisma) bez zgody wydawcy albo innego podmiotu, który posiada prawa autorskie do tej publikacji?

Kwalifikacja przychodu z tytułu artystycznego wykonania

W ramach realizacji projektu teatr podpisał z osobami fizycznymi — muzykami — nieprowadzącymi działalności gospodarczej umowy o artystyczne wykonanie. Artyści w zawartych umowach zobowiązali się do artystycznego wykonania dwunastu utworów oraz do udziału w rejestracji utworów muzycznych w studio. Za wykonanie przedmiotu umowy artyści otrzymają wynagrodzenie określone ryczałtowo w jednej kwocie. Z chwilą ustalenia każdego artystycznego wykonania powstałego w ramach wykonania umowy, artysta-muzyk udziela teatrowi licencji wyłącznej na oznaczony czas, a po zakończeniu projektu — licencji niewyłącznej na określonych polach eksploatacji.
Czy traktując takie umowy jako artystyczne wykonanie umowy-zlecenia, można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), skoro dochodzi do rozporządzenia prawami autorskimi lub pokrewnymi?
Jak zakwalifikować osiągnięty przez te osoby przychód: jako przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej (art. 13 pkt 2 updof), czy jako przychód z praw majątkowych (art. 18 updof)?

Nieodpłatne przeniesienie praw autorskich

Instytucja kultury (muzeum) zamierza nabyć od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży przedmioty wpisujące się w działalność statutową instytucji. Przede wszystkim chodzi o plakaty, projekty szkiców i mozaik wykonane w latach siedemdziesiątych XX w. Przedmioty te są jednocześnie nośnikami utworów w rozumieniu art. 1 Ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: prawo autorskie).
Sprzedawca — właściciel tych przedmiotów — jest jednocześnie ich twórcą i przysługują mu do nich autorskie prawa majątkowe. Twórca postanowił przenieść na muzeum prawa autorskie do utworów utrwalonych w sprzedawanych przedmiotach. Umowa ma określać pola eksploatacji, na których muzeum będzie mogło korzystać z utworów. W działalności instytucji kluczowa jest możliwość upowszechniania swych zbiorów, w tym ich digitalizowania, a także rozpowszechniania w Internecie.

[COVID-19] Czytanie cudzych utworów w sieci a prawo autorskie


W związku z wprowadzeniem stanu epidemii i zamknięciem instytucji kultury większość bibliotekarzy przeszła na pracę zdalną.
Czy mogą oni czytać współczesne utwory, tj. fragmenty książek lub wiersze, za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak np. Facebook czy YouTube?

Ryczałt przedumowny w umowie ze STOART

W 2015 r. biblioteka podpisała na rok umowę licencyjną ze STOART. Po tym okresie umowy nie wypowiedziano i stała się ona umową na czas nieokreślony. Niedawno STOART przysłał propozycję nowej umowy, w której jest punkt zatytułowany „ryczałt przedumowny” (kwota do zapłaty) z tytułu korzystania z wykonań od 24 maja 1994 r. do dnia wejścia w życie nowej umowy. Biblioteka sporadycznie odtwarza utwory muzyczne dla dzieci, czasem wyświetla bajkę.
Czy biblioteka musi zapłacić taki ryczałt?
Czy może w tym przypadku korzystać z użytku dozwolonego?

Przeniesienie praw autorskich do albumu wykorzystywanego przez inny podmiot

Instytucja kultury zamierza kupić prawa autorskie do albumu opracowanego przez autora i wydanego przez stowarzyszenie w ramach projektu unijnego. Autor nie otrzymał wynagrodzenia za opracowanie i nie przeniósł praw autorskich na stowarzyszenie. Stowarzyszenie przekazuje publikację odbiorcom nieodpłatnie. Współpracująca ze stowarzyszeniem instytucja kultury chciałaby podpisać z autorem umowę o dzieło i kupić prawa autorskie do albumu. Byłaby to również forma wynagrodzenia za bardzo duży wkład pracy autora związany z zebraniem materiału i opracowaniem publikacji. Ze względu na duże zainteresowanie publikacją instytucja kultury chciałaby w ramach środków własnych wznowić wydanie albumu.
Czy zawarcie z autorem umowy o dzieło o przeniesie praw autorskich (z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodu) jest prawidłowe?
Jeśli tak, to jakie zapisy powinna zawierać taka umowa?

Platforma internetowa a wartości niematerialne i prawne

W styczniu 2019 r. instytucja kultury otrzymała bezpłatnie od stowarzyszenia platformę internetową. Powstała ona w wyniku realizacji zadania publicznego z budżetu obywatelskiego. Koszt zadania wyniósł około 50 000 zł.
Czy instytucja kultury powinna zapłacić od tej czynności podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?
Czy otrzymana platforma stanowi wartości niematerialne i prawne, a jeśli nie, to w jaki sposób ta operacja powinna zostać ujęta w księgach?

Wykorzystanie teledysków z Internetu do celów promocyjnych

W jakim zakresie można wykorzystać teledyski z serwisu YouTube do promocji organizowanego koncertu danego artysty (artystów)?
Czy możliwe jest wykonanie reklamy do Internetu, zawierającej krótkie fragmenty (30–60 sekund) danego utworu?

Rozliczenie przygotowania rzeźby jako pracy konkursowej

Instytucja kultury ogłosiła konkurs, w ramach którego uczestnicy przygotowali rzeźbę. Zwycięzcy konkursu instytucja zwróci koszty przygotowania pracy konkursowej.
Jaką umowę podpisać z twórcą, aby zwrot kosztów był możliwy?
Czy można zastosować 50% koszty autorskie?