amortyzacja

Dotacja inwestycyjna a prewspółczynnik

Instytucja przy odliczeniu VAT stosuje prewspółczynnik.
Jakie najnowsze interpretacje organów podatkowych odnoszą się do kwestii obowiązku uwzględniania w mianowniku przy wyliczaniu prewspółczynnika przez samorządową instytucję kultury:

  • dotacji inwestycyjnych w momencie ich otrzymania,
  • wartości odpisów amortyzacyjnych aktywów trwałych?

Środek trwały używany sezonowo

Instytucja kultury kupiła traktorek do koszenia trawy o wartości brutto 14 000 zł.
Jak przyjąć ten środek trwały (OT) do ewidencji i jak ująć w księgach rachunkowych i co zrobić z VAT naliczonym? Jak amortyzować i według jakiej stawki?

Wyposażenie i środki trwałe wykorzystywane do działalności statutowej: kulturalnej i gospodarczej

Samorządowe muzeum kupuje niskocenne środki trwałe ze środków własnych. Zgodnie z zasadami ewidencji i amortyzacji środków trwałych określonymi w polityce rachunkowości muzeum, za środek trwały uważa się taki składnik majątkowy, którego wartość początkowa przekracza 2000 zł, z uwzględnieniem definicji środków trwałych z art. 3 ust. 1 pkt 15 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości).
Niskocenne składniki majątkowe muzeum wprowadza do ewidencji środków trwałych i amortyzuje jednorazowo. Składniki te będą służyły działalności mieszanej muzeum, tj. zarówno statutowej działalności kulturalnej, jak i gospodarczej.
Jakie wywoła to skutki w podatku dochodowym?
Czy amortyzacja niskocennych środków trwałych (np. komputera do działu księgowości) stanowi koszt uzyskania przychodów z uwagi na to, iż nie da się ich jednoznacznie przyporządkować do danego rodzaju działalności na gruncie Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop)?

Wystawa stała a księgi rachunkowe instytucji

Instytucja otrzymała fakturę za wykonanie wystawy stałej na kwotę 150 000 zł. Na wykonanie tej wystawy składa się zakup telewizorów, gablot i innych sprzętów, wydruki wielkoformatowe oraz usługa wykonania.
Czy wystawę stałą można uznać za środek trwały?

Instytucja kultury nie skorzysta z jednorazowej amortyzacji dla podmiotów rozpoczynających działalność

Nowo powstała samorządowa instytucja kultury kupiła w 2017 r. wyposażenie niezbędne do jej funkcjonowania, w tym środki trwałe. Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, wyposażenie, w tym środki trwałe o wartości nieprzekraczającej 3500 zł, są amortyzowane jednorazowo.
Czy instytucja może skorzystać z jednorazowej amortyzacji dla podmiotów rozpoczynających działalność, która za rok 2017 wynosi 215 000 zł?
Czy poprawne jest zaliczenie zakupionych komputerów i mebli o wartości do 3500 zł bezpośrednio w koszty materiałów, czy też powinny być ewidencjonowane jako środek trwały, po czym amortyzowane jednorazowo?
Jak zaksięgować zakup takiego pierwszego wyposażenia?

Amortyzacja ulepszonego środka trwałego sfinansowanego częściowo dotacją

  • Amortyzacja nie zawsze stanowi koszt uzyskania przychodu
  • Po ulepszeniu trzeba kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez rozpoczęciem amortyzacji
  • Amortyzacja bilansowa nie zawsze jest równa amortyzacji podatkowej

Jednorazowa amortyzacja środka trwałego zakupionego w grudniu 2017 r.

Instytucja kupiła w grudniu 2017 r. dwa środki trwałe: jeden o wartości 8900 zł, a drugi za 3700 zł.
Kiedy należało przeprowadzić jednorazową amortyzację: w grudniu 2017 r. razem z przyjęciem do używania, czy w styczniu 2018 r. — w miesiącu następującym po przyjęciu środków do używania?

Amortyzacja zabytkowego budynku

Organizator przekazał instytucji kultury w użytkowanie wieczyste grunty z posadowionymi na nich dwoma budynkami zabytkowymi, wpisanymi do rejestru zabytków. W budynkach instytucja prowadzi statutową działalność kulturalną. Instytucja chciałaby nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Czy wystarczy w takim przypadku odpowiedni zapis w polityce rachunkowości?

Dotacja podmiotowa a pokrycie amortyzacji

Czy w dotacji podmiotowej od organizatora instytucji kultury powinna się znajdować kwota pokrywająca koszt amortyzacji (umorzenia)?

Środek trwały powstały w wyniku umowy o dzieło

Instytucja kultury podpisała umowę o dzieło na zaprojektowanie i wykonanie historycznej repliki armaty na ponad 10 000 zł. Umowę o dzieło zaksięgowano w koszty wynagrodzeń.
W jaki sposób prawidłowo zaksięgować armatę?

Jakie ostatnie zmiany w przepisach mogą spowodować konieczność przystosowania polityki rachunkowości instytucji kultury w 2018 r.?

  • Nie każda zmiana przepisów wymaga zmiany polityki rachunkowości
  • Zmiany KŚT wpływają na środki trwałe ujęte w ewidencji księgowej przed 2018 r.
  • Zwiększony limit amortyzacji podatkowej może, ale nie musi, powodować zmiany w polityce rachunkowości

Nieodpłatne otrzymanie instrumentów dla orkiestry od organizatora

Urząd gminy pozyskał dla orkiestry działającej w instytucji kultury środki zewnętrzne na zakup instrumentów dętych na kwotę 15 000 zł. Następnie urząd w listopadzie 2017 r. przekazał protokołem nieodpłatnie i bezzwrotnie te instrumenty instytucji kultury jako środki trwałe w jednej pozycji na dokumencie PT — Przyjęcie Towaru. Instrumentów jest 6, a tylko jeden ma wartość przekraczającą 3500 zł.
Czy można było w 2017 r. przyjąć 5 instrumentów jako pozostałe środki trwałe i jednorazowo je umorzyć, a jeden uznać za środek trwały i zaksięgować na koncie 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” i co miesiąc naliczać amortyzację?