koronawirus

Praca zdalna na stałe w instytucji kultury

Okazało się, że w stanie epidemii praca zdalna sprawdziła się w przypadku pracowników merytorycznych muzeum (przygotowywanie publikacji, scenariuszy wystaw itp.).
Czy można zapisać możliwość pracy zdalnej na stałe w regulaminie pracy instytucji?
Czy lepiej pozwalać na pracę zdalną tylko na podstawie indywidualnych porozumień z pracownikami?
Czy jest możliwość wydłużenia pracownikowi pracy zdalnej na dowolny okres bez względu na przepisy?

Dofinansowanie z ZFŚS wypoczynku pracowników

Pytanie dotyczy zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dofinansowania z ZFŚS wypoczynku pracowników do wysokości rocznego limitu 2000 zł.
Co oznacza stwierdzenie w Ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), że zwolnienie przysługuje na świadczenia pieniężne finansowane w całości ze środków ZFŚS oraz jakie dokumenty instytucja powinna otrzymać od pracowników, aby to stwierdzić?

Rozliczenie zwrotu składek ZUS oraz wykazanie ich w planie finansowym, sprawozdaniu Rb-N i sprawozdaniu dla organizatora

  • Mimo zwrotu składek na ZUS, w listach płac pracowników instytucji kultury nic się nie zmienia
  • Ze względu na zwrot składek należy zmienić plan finansowy
  • Powstałą nadpłatę składek na ZUS instytucja wykazuje w sprawozdaniu RB-N i sprawozdaniu dla organizatora

[COVID-19] Przestój a wynagrodzenie urlopowe


W związku z epidemią niektórzy pracownicy instytucji kultury nie wykonywali pracy, więc wypłacono im tzw. wynagrodzenie postojowe z art. 81 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp) według stawki zaszeregowania, z proporcjonalnym pomniejszeniem dodatku stażowego za okres przestoju. W tym miesiącu kilku pracowników korzystało z urlopu wypoczynkowego.
Czy do podstawy wynagrodzenia urlopowego wlicza się tylko wynagrodzenie zasadnicze pomniejszone o wynagrodzenie postojowe?

[COVID-19] Obniżenie wymiaru etatu w bibliotece oraz system pracy rotacyjnej ze względu na epidemię


W bibliotece — w dwóch filiach — pracują dwie osoby: dyrektor oraz główny księgowy, który jest jednocześnie bibliotekarzem. Pracownicy wykonują wszystkie czynności związane z działalnością biblioteki: od obsługi czytelników poprzez opracowania, zakupy, księgowość, płatności, wypłatę wynagrodzeń, aż do sprzątania. Dyrektor chciałby, aby do czasu odwołania stanu epidemii i związanego z nim zagrożenia skrócić czas pracy pracowników biblioteki (codziennie od 08:00 do 15:00, czyli do 7 godzin).
Czy można skrócić czas pracy bez odpracowywania godzin i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
W jaki sposób można wprowadzić system pracy na zmianę, np. poniedziałek — jeden pracownik, wtorek — drugi pracownik itd., aby zachować ciągłość funkcjonowania biblioteki?

[COVID-19] Dodatkowe testy diagnostyczne dla pracowników instytucji kultury


Dyrekcja instytucji kultury chciałaby przeprowadzić dodatkowe badania w formie testów diagnostycznych na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 u jej pracowników, w szczególności osób mających na swoim stanowisku kontakt z klientami (bibliotekarze, instruktorzy, kasjerzy, pracownicy muzeum). Uważamy, że takie działanie profilaktyczne (oprócz szeregu innych zastosowanych standardowych środków ochrony jak stosowanie płynów do dezynfekcji, maseczek, zachowanie odległości między stanowiskami) może zmniejszyć potencjalne ryzyko epidemiologiczne związane z koronawirusem oraz dodatkowo zabezpieczyć ośrodek kultury przed ewentualnymi roszczeniami ze strony pracowników i użytkowników. Badania miałyby być przeprowadzone za zgodą i wyłącznie dla chętnych pracowników.
Czy konieczna jest zgoda inspekcji sanitarnej na takie dodatkowe badania i w jakiej sytuacji pracodawca może poznać wyniki?

[COVID-19] Pomoc dla instytucji kultury przewidziana w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0

  • Samorządowe instytucje kultury mogą złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym
  • Instytucje te mogą również obniżyć wymiar czasu pracy lub objąć pracowników przestojem ekonomicznym
  • W okresie epidemii i w razie wystąpienia związanych z tym problemów ekonomicznych można też zawiesić funkcjonowanie ZFŚS

[COVID-19] W grupie raźniej! Czyli wolontariat w czasach pandemii

  • Wolontariat można realizować osobiście i za pośrednictwem Internetu
  • E-wolontariat to nowe możliwości i mniejsze ograniczenia, warto by uzupełnił ten tradycyjny
  • Wolontariat świadczony bezpłatnie nie oznacza bezinteresowności ani braku kosztów ze strony instytucji

[COVID-19] Ograniczenie działalności w czasie pandemii a VAT


Teatr ograniczył swoją działalność w związku z epidemią koronawirusa. Kontynuuje jednak działania związane z tworzeniem i upowszechnianiem kultury poprzez zmianę formy, tj. za pośrednictwem Internetu, np. udostępnianie na Facebooku teatralnym czytania bajek, wierszy; teatrzyk cieni; zajęcia z aktorami dotyczące np. emisji głosu, wirtualne oprowadzanie po teatrze. Wszystkie te działania udostępniane są nieodpłatnie. Do tej pory teatr stosował proporcję w odliczaniu VAT w związku ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.
Czy należy rozpocząć stosowanie prewspółczynnika (zgodnie z przepisami szacuje się go na początku roku, jednak obecną sytuację pandemiczną i jej skutki dla instytucji kultury trudno było wówczas przewidzieć) czy też nadal stosować proporcję, a po zakończeniu roku dokonać korekty?

[COVID-19] Zwrot składek ZUS nie jest przychodem własnym


Instytucja, która prowadzi ewidencję pozabilansową na koncie 988 „Rozliczenie dotacji podmiotowej”, otrzymała zwrot zapłaconych składek ZUS za marzec. Zwrot został zaksięgowany na konto Wn 988 „Rozliczenie dotacji podmiotowej”.
Czy należy pomniejszyć stronę Ma konta 988 „Rozliczenie dotacji podmiotowej” o kwotę zwrotu, czy potraktować to jako przychód własny niepodlegający rozliczeniu?

[COVID-19] Zmiany w planie finansowym w związku z COVID-19


W związku z sytuacją, jaka zaistniała przez COVID-19, organizator odwołał imprezy zaplanowane na okres letni.
Czy środki przeznaczone na imprezy instytucja może przeznaczyć na:

  • odświeżanie pomieszczeń w instytucji kultury typu: malowanie ścian, położenie paneli w pomieszczeniach, zmiana umywalek w łazienkach itp. Czy można potraktować to jako drobne wydatki, które służą do działalności bieżącej instytucji?
  • zakup sprzętu muzycznego?
  • zakup wyposażenia do izby regionalnej (laptop, stoły, projektor, krzesła) oraz bramy o wartości około 5000 zł?

Czy wszystkie te wydatki można pokryć z dotacji podmiotowej, czy też musi to być dotacja celowa?

[COVID-19] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a wynagrodzenie za soboty i niedziele


Pracownica instytucji kultury wnioskowała o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem przedszkola bez uwzględniania weekendów, gdyż nie wykonuje pracy w weekendy (pracuje od poniedziałku do piątku). Przez cały kwiecień przebywała na dodatkowym zasiłku.
Czy za weekendy przysługuje jej wynagrodzenie zasadnicze czy tylko zasiłek opiekuńczy zgodnie ze złożonym wnioskiem?