usługi kulturalne

Import usług — wynagrodzenie zagranicznego artysty prowadzącego działalność gospodarczą

Pytanie dotyczy rozliczenia VAT przy imporcie usługi wykonania podczas wydarzenia kulturalnego utworu przez zagranicznego artystę — prezentacji projektu audiowizualnego.
Czy istnieje możliwość zastosowania zwolnienia przy imporcie tych usług?
Czy dla wynagrodzenia zagranicznego artysty, który wystawia fakturę za daną usługę, instytucja może zastosować zwolnienie od VAT jak dla polskiego artysty?

Organizacja wystawy wspólnie z gminą

Instytucja kultury podpisała ze swoim organizatorem — gminą — umowę o współorganizacji wystawy w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim. Instytucja kultury zobowiązała się zapewnić: tłumaczenia dokumentów i obecność tłumacza na miejscu, druk wystawy wraz z ramkami oraz transport tam i z powrotem. Zapłatę za realizację umowy określono jako wynagrodzenie płatne po otrzymaniu faktury po inauguracji wystawy (ze stawką VAT 23%).
Czy przedmiot umowy będzie stanowił usługę kulturalną ze stawką zwolnioną?
Czy przychód z umowy można potraktować jako dofinansowanie i ująć je koncie dotacji, czy raczej jako przychód ze sprzedaży usług?

Dochody ośrodka kultury a VAT

Ośrodek kultury osiąga dochody m.in. ze sprzedaży biletów na koncerty, spektakle, przedstawienia i w całości przeznacza je na zapłatę wynagrodzenia dla artystów. Osiąga również dochody z najmu sali widowiskowej, które przeznacza na bieżącą działalność, czyli na zapłatę za wodę, telefon, światło, materiały biurowe itd. Ponadto ośrodek wynajmuje powierzchnię reklamową podczas imprez kulturalnych (dochód przeznacza na koszty z nią związane, np. na wynagrodzenie artysty), a także otrzymuje od sponsorów darowizny na imprezy o charakterze publicznym, np. dni miasta, festyny, pikniki. Ośrodek kultury organizuje również zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tj. naukę tańca, zajęcia taneczne, wokalne, artystyczne, plastyczne, naukę gry na instrumentach. Zajęcia są odpłatne, a dochód ośrodek przeznacza na wynagrodzenie dla instruktora. Instytucja organizuje także płatne wycieczki dla dzieci i dorosłych podczas wakacji, a dochód z nich w całości przeznacza na koszty związane z danym wyjazdem. Do organizacji wszystkich imprez oraz zajęć ośrodek angażuje także własne środki finansowe. Dochód ze sprzedaży przekracza kwotę 150 000 zł rocznie.
Czy osiągany przez ośrodek kultury dochód stanowi podstawę do zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?

Usługi kulturalne świadczone przez fundacje i stowarzyszenia

Instytucja kultury realizuje wspólny projekt ze stowarzyszeniem. Problemem jest zwolnienie od VAT usług kulturalnych świadczonych przez to stowarzyszenie. Do tej pory organy podatkowe odmawiały prawa do zwolnienia od VAT usług kulturalnych świadczonych przez podmioty inne niż instytucja kultury wpisana do rejestru instytucji kultury. Natomiast orzeczenia sądowe wskazywały na konieczność umożliwienia zastosowania zwolnienia również przez inne podmioty prowadzące działalność kulturalną.

  • Czy to prawda, że resort finansów zmienił niedawno zdanie i że również stowarzyszenie może teraz korzystać ze zwolnienia usług kulturalnych od VAT?

Jak zgodnie z pzp zorganizować imprezę kulturalną o wartości do 30 000 euro?

Pytanie dotyczy niedawnej nowelizacji Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) w zakresie działalności kulturalnej — art. 4 pkt 8b. Raz w roku instytucja kultury organizuje dni miasta i w związku z tym zamawia usługi nagłośnienia i oświetlenia oraz usługi artystów. Do tej pory instytucja wykorzystywała wewnętrzny, uproszczony regulamin udzielania zamówień publicznych. Koszt zamówienia artysty — gwiazdy wieczoru mieści się w limicie od 3000 do 15 000 euro, podobnie było z wydatkami na usługi nagłośnienia i oświetlenia. W przypadku zamówienia artysty stosowano zamówienie z wolnej ręki, a w przypadku nagłośnienia wybierana była oferta najtańsza. Firmę świadczącą usługi medyczne i ochronę fizyczną instytucja wyłaniała — ze względu na niską wartość zamówienia poprzez zapytania cenowe. Do kwoty 3000 euro instytucja nie stosuje w ogóle regulaminu — korzysta z zapytań cenowych i spisuje notatkę. Jeśli wartość zamówienia mieści się w kwocie od 3000 do 15 000 euro, instytucja wysyła zapytanie do co najmniej dwóch wykonawców, a jeśli od 15 000 do 30 000 euro — do co najmniej trzech wykonawców. Instytucja nie ma dodatkowego regulaminu na udzielanie zamówień z zakresu działalności kulturalnej.

  • Czy trzeba umieszczać informację o zamówieniu w BIP, jeśli jego wartość nie przekracza 30 000 euro?
  • Czy instytucja może nadal stosować uproszczony regulamin?
  • Czy w związku z organizacją imprezy masowej można korzystać ze zwolnienia z art. 4 pkt 8b pzp?
  • Czy można stosować zwolnienie z art. 4 pkt 8b pzp do zamówień na usługi kulturalne przy organizacji innych przedsięwzięć niż imprezy masowe?

Jak obliczyć wartość obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego?

Instytucja kultury pobiera opłaty za warsztaty taneczne, plastyczne, muzyczne, teatralne i inne koła zainteresowań.

  • Które z tych przychodów wliczyć do wartości obrotu 150 000 zł pozwalającego na zastosowanie zwolnienia podmiotowego z VAT? Czy ująć w nich usługi kulturalne zwolnione od VAT?
  • Które usługi instytucji zaliczyć do tych kulturalnych? Czy opłaty dokonywane przez uczestników warsztatów tanecznych, plastycznych, muzycznych, teatralnych i innych kół zainteresowań wlicza się do obrotu?

Bezpieczeństwo imprez masowych a zwolnienie od stosowania pzp przy zamówieniach na usługi kulturalne

Organizując imprezę masową, instytucja kultury musi spełnić wiele warunków wskazanych w Ustawie z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (dalej: ustawa o imprezach masowych), m.in. ma zapewnić udział służb porządkowych i służb informacyjnych, pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Czy zlecenie takich usług związanych z imprezą masową jak np. ochrona wchodzi w zakres zamówienia udzielonego na podstawie art. 4 pkt 8b Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp)?

Nowe zasady zamówień na usługi kulturalne a organizacja imprezy

Pytanie dotyczy nowego art. 4 pkt 8b Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp). Przepis ten wyłącza zastosowanie procedur określonych w pzp w przypadku zamówień, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej m.in. z organizacją koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności i ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 pzp.
Czy przepis ten dotyczy jedynie:

  • wykonań artystów (faktury agencji artystycznych, umów o dzieło), czy również innych kosztów związanych z organizacją koncertów, konkursów, takich jak np. wynajem sceny i sprzętu nagłośnieniowego z obsługą, przenośnych toalet, ochrony, zakupu materiałów?
  • wymienionych w nim form działalności z zakresu kultury, czy może też dotyczyć np. organizowania imprezy plenerowej typu „Dni Miasta” czy imprez towarzyszących Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy?

Usługi kulturalne świadczone przez fundację

Fundacja prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Posiada status organizacji pożytku publicznego, a przedmiotem jej działalności jest wspieranie i promocja polskiej kultury. Status fundacji umożliwia prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego. W ramach tej działalności fundacja świadczy odpłatnie szereg usług kulturalnych (głównie występy współpracujących z nią twórców). Uzyskane w ten sposób środki przeznacza w całości na cele statutowe. Czy fundacja ma prawo do zastosowania zwolnienia od VAT dla usług kulturalnych, mimo że nie posiada formalnego statusu instytucji kultury?

Występy zespołów regionalnych a VAT

1 lipca 2013 r. Gminny Ośrodek Kultury (GOK) — samorządowa osoba prawna — zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Czy występy działających przy GOK zespołów regionalnych zorganizowane dla firm lub innych samorządowych osób prawnych należy potraktować jak usługi opodatkowane VAT czy też zwolnione?

Zajęcia taneczne i aerobik w ośrodku kultury a VAT

Ośrodek kultury świadczy usługi — zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży oraz aerobik dla dorosłych. Jaką stawką należy je opodatkować?

Import usług kulturalnych ze Słowacji

Instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. W ramach realizacji projektu z EFRR — Program współpracy transgranicznej Rzeczpospolita Polska — Republika Słowacka instytucja ma zamiar zakupić od słowackiego stowarzyszenia usługi kulturalne polegające na występie zespołu regionalnego i pokazach rękodzielniczych artystów słowackich. W tej sytuacji mamy do czynienia z importem usług.
Po otrzymaniu rachunku ze Słowacji instytucja chce wystawić fakturę wewnętrzną z zastosowaniem zwolnienia i wykazać wartość importu usług w deklaracji VAT-7, bez VAT. Czy takie postępowanie będzie prawidłowe?