ewidencja za pomocą kasy fiskalnej

Zwolnienie od obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas fiskalnych ze względu na obroty

Instytucja kultury, która nie jest czynnym podatnikiem VAT, korzystała do końca 2017 r. ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej z powodu nieprzekroczenia limitów.
Czy od 1 stycznia 2018 r. powinna obligatoryjnie stosować kasy fiskalne?

Kasa fiskalna po przekroczeniu limitu sprzedaży 20 000 zł obowiązkowa w instytucji kultury

Instytucja kultury od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej otrzymuje wpłaty za zajęcia choreografii, zajęcia plastyczne czy wynajem sali. Wpływy z tego tytułu za rok 2016 wyniosły 70 000 zł.
Czy instytucja kultury ma od tego roku obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej?

Nieodpłatne bilety a kasa fiskalna

Muzeum wydaje uprawnionym osobom bezpłatne bilety wstępu.
Czy ich wartość należy nabijać na kasę fiskalną?

Sprzedaż biletów obcych

Dom kultury podpisał z agencją umowę na sprzedaż (pośrednictwo) biletów obcych sprzedaży. Za pośrednictwo otrzymuje 10% wartości sprzedanych biletów i od tej kwoty odprowadza 23% VAT. Po realizacji imprezy dom kultury do zwraca agencji cały utarg ze sprzedaży biletów. Dom kultury nie wystawia faktur klientom za bilety — robi to agencja, ponieważ jest to jej przychód. Dom kultury chce wprowadzić sprzedawane bilety obce do programu komputerowego, za pomocą którego sprzedaje własne bilety.
Czy dom kultury powinien drukować swoje bilety (oprócz tytułu imprezy oraz nazwy pośrednika dodane jest słowo «pośrednictwo») i paragon fiskalny ze stawką VAT 8%?
Czy na podstawie paragonu fiskalnego klient może prosić o fakturę tylko agencję, mimo że w nazwie na paragonie jest dom kultury?
Czy fiskalny raport miesięczny należy pomniejszyć o wartość sprzedaży biletów obcych i od tej kwoty nie odprowadzać VAT?

Ewidencjonowanie prezentów i nagród na kasie fiskalnej

Miejski Ośrodek Kultury (MOK) jest czynnym podatnikiem VAT i posiada kasę fiskalną. Wydaje płyty z muzyką lokalnych zespołów w ramach ich reklamy i promocji. Płyta jest rozdawana bezpłatnie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. MOK będzie także wydawał czasopismo o treści informującej o bieżących zagadnieniach społeczno-kulturalnych, które również będzie rozdawane bezpłatnie. 30% całości gazety będą stanowiły reklamy firm i osób fizycznych. Koszt wytworzenia egzemplarza to około 3,30 zł.
W ramach organizowanych konkursów z dziedziny kultury MOK przekazuje nagrody rzeczowe takie jak konsole, gry komputerowe, gitary, pióra wieczne. Ich wartość każdorazowo przekracza kwotę 100 zł.
Czy bezpłatne przekazanie płyty i czasopisma osobom fizycznym należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej, czy w tym przypadku można je uznać za prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?
Czy przekazanie nagrody podlega ewidencji w kasie fiskalnej?

Sprzedaż książek podczas kiermaszu a kasa fiskalna

Biblioteka w tym roku zaplanowała kiermasz książek podczas lokalnego święta.

  • Czy w związku z tym może za symboliczną złotówkę sprzedawać książki bez kasy fiskalnej?
  • Czy taką działalność trzeba wskazywać w statucie?

Kasy rejestrujące w 2015 r.

• Od początku 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych • Obrotu ze sprzedaży środków trwałych instytucje nie wliczają już do limitu obrotów, po przekroczeniu którego należy ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej • Sprzedaż niezapisanych płyt DVD i CD instytucja zawsze ewidencjonuje na kasie fiskalnej — bez względu na wysokość obrotu

Od 2015 r. rejestracja sprzedaży płyt DC i DVD na kasie fiskalnej obowiązkowa

Od 1 stycznia 2015 r. sprzedaż niezapisanych płyt CD i DVD podlega rejestracji na kasie fiskalnej. Biblioteka posiada 20 filii, w których świadczy usługi ksero, a w niektórych filiach dodatkowo sprzedaje niezapisane płyty CD i DVD. Czy w każdej filii należy zainstalować kasę fiskalną?

Ewidencja przychodów z automatu do kawy

Ośrodek kultury czerpie korzyści z automatu do kawy, który jest jego własnością. Posiada kasę fiskalną, ale nie jest podatnikiem VAT. Jak ewidencjonować przychód z automatu — czy powinien to być raport fiskalny? Jak często opróżniać automat z pieniędzy? W jaki sposób i jak często ujmować w księgach przychody, które ośrodek ewidencjonuje na kasie fiskalnej?

Podatnik zwolniony a ewidencjonowanie obrotu na kasie

Jak prawidłowo ewidencjonować usługi biblioteki za pomocą kasy fiskalnej, jeśli biblioteka nie jest podatnikiem VAT (korzysta ze zwolnienia podmiotowego).
Usługi zwolnione z VAT, takie jak np. wydanie karty bibliotecznej, usługi reprograficzne biblioteka ewidencjonuje w kwocie brutto. Jak natomiast ewidencjonować usługi opodatkowane (np. wypożyczanie zbiorów multimedialnych za odpłatnością)?

Wpłaty do banku za zajęcia w ośrodku kultury a kasa fiskalna

Ośrodek kultury jako podatnik VAT zwolniony pobiera opłaty za prowadzone zajęcia dla dzieci — naukę tańca i gry na instrumentach. Opłaty za te usługi są wpłacane do banku. Obrót z tego tytułu w 2012 r. wyniósł 16 484 zł. Czy opłaty za te zajęcia trzeba rejestrować poprzez kasę fiskalną?

Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących — na co zwrócić uwagę?

• Od 1 kwietnia 2013 r. zawiadomienia dotyczące prowadzenia kas fiskalnych składa się na nowych formularzach • Raport fiskalny okresowy (miesięczny) instytucja sporządza po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, aż do 25. dnia następnego miesiąca • W interesie instytucji jest, aby na paragonie doprecyzować nazwę sprzedawanej usługi lub towaru