alkohol

Zakup alkoholu na potrzeby zespołu artystycznego

W umowie zawartej przez samorządową instytucję kultury z zespołem występującym podczas dni miasta znalazł się obowiązek zapewnienia czterech butelek wina do garderoby.
Czy zakup wina przez instytucję kultury w celu wywiązania się z umowy na realizację koncertu jest zgodny z prawem?

Zakup alkoholu w instytucji kultury

Nasza galeria jest samorządową instytucją kultury. W ramach działalności organizujemy wystawy, którym zawsze towarzyszy wernisaż, podczas którego przygotowujemy poczęstunek: ciastka, soki, wino. Zakup tych produktów finansujemy z otrzymanej dotacji. Kontrola audytu wykazała, że niezgodnie z prawem dokonywaliśmy zakupu wina na wernisaże. Jako podstawę podano przepisy:   art. 35 ustawy o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r.,   ustawę o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowywaniu w trzeźwości (bez podania konkretnego przepisu),   Kodeks pracy zakazujący podawania i spożywania alkoholu w miejscu pracy.

Nadmieniam, że alkohol (wino) podawane było gościom przybywającym na wernisaże, a nie pracownikom galerii. Ilość podawanego alkoholu pozwalała na wypicie przeciętnie 2 lampek wina.

Czy stanowisko audytu jest prawidłowe? Jeśli tak, to czy jest możliwość dokonywania tych zakupów ze środków własnych galerii? Czy kwotę, którą mamy zwrócić w związku z decyzją audytu, mamy pokryć z dochodów własnych galerii, czy z „własnej kieszeni”?