muzeum

Księgowanie starodruków jako eksponatów w muzeum

Muzeum literackie posiada bibliotekę, w której gromadzi zbiory współczesne, a także starodruki związane z patronką muzeum. Starodruki wyszukuje w antykwariatach, na aukcjach internetowych, a także pozyskuje od osób fizycznych (również w formie darowizny).
Te ze starodruków, które mogły być zakwalifikowane jako eksponaty, księgowane są jako zbiory biblioteczne i umarzane jednorazowo (na kontach Wn 014 „Zbiory biblioteczne” / Ma 072 „Umorzenie zbiorów bibliotecznych”). Eksponaty w muzeum wprowadzane są do księgi wpływów oraz do księgi inwentarzowej do 60 dni od zakupu lub darowizny. Każdy obiekt posiada kartę magazynową.
Czy można klasyfikować starodruki jako eksponaty?
Czy można przeksięgować zakupione starodruki ze zbiorów bibliotecznych na konto 016 „Eksponaty muzealne”?
Czy można przeszacować wartość eksponatów, które zostały zakupione przed denominacją i ich wartość księgowa jest bardzo niska w porównaniu do wartości rynkowej?

Odbiór dni wolnych od pracy po zakończeniu okresu rozliczeniowego

W muzeum obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Ze względu na specyfikę muzeum, zdarzają się okresy wzmożonej pracy i wtedy pracownicy nie mają możliwości odebrania dni wolnych przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.
Czy pracownicy muzeum mogą odebrać te dni w kolejnym okresie rozliczeniowym?
Jak rozumieć art. 26d Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?

Inwentaryzacja muzealiów

Muzeum po raz pierwszy przeprowadziło inwentaryzację muzealiów i zbiorów bibliotecznych. Po porównaniu stanu na kontach zbiorów muzealnych i zbiorów bibliotecznych muzeum z protokołem z inwentaryzacji ujawniono niezgodności. Ustalono, iż w księgach inwentarzowych wartość zbiorów bibliotecznych i zbiorów muzealnych jest wyższa niż na kontach 014 „Zbiory biblioteczne” i 016 „Zbiory muzealne”.
Jak rozwiązać ten problem i jakie zapisy księgowe zastosować?

Muzeum stanowiące część ośrodka kultury

W budynku dawnego dworca PKP, przejętym przez samorząd gminny, trwają prace budowlane przygotowujące obiekt do wyeksponowania w nim lokalnie produkowanej ceramiki. Powstała tam ekspozycja zostanie prawdopodobnie przekazana do administrowania ośrodkowi kultury. Miejsce to ma być określane jako muzeum. Eksponaty są w posiadaniu ośrodka kultury.
W jaki sposób zorganizować to „muzeum”?
Czy oficjalnie w dokumentach powinno figurować muzeum czy tylko otwarta biletowana ekspozycja dla zwiedzających?

Druk i sprzedaż gazety wydawanej przez muzeum

Muzeum wydaje raz na kwartał gazetę w nakładzie 200 egzemplarzy. Do faktury za druk gazety dołączony jest protokół od dyrekcji, a w nim — jak jest ona rozdysponowana (np. 20 egzemplarzy do sprzedaży, 180 do rozdawnictwa różnym instytucjom i autorom artykułów).
Jak prawidłowo zaksięgować fakturę za druk gazety?
Czy muzeum może sprzedawać gazetę po cenie wyższej niż cena wydruku?
Czy można stosować tutaj uproszczenia?

Warunki wymagane na stanowisku adiunkta muzealnego

Pracownik z doświadczeniem zawodowym — kilkuletnim staży pracy w muzeum — ma wykształcenie wyższe drugiego stopnia niezwiązane z działalnością podstawową muzeum, a także ukończone studia podyplomowe związane z działalnością podstawową muzeów oraz kursy i szkolenia również dotyczące działalności podstawowej muzeów.
Czy takiego pracownika można zatrudnić na stanowisku adiunkta muzealnego? Przepis dotyczący nadania tytułu zawodowego adiunkta — art. 32a ust. 3 Ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach (dalej: ustawa o muzeach) — jest lakoniczny i mówi jedynie o posiadaniu dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich związanych z zakresem gromadzonych w muzeum zbiorów, a nie wspomina o studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach i muzealniczym doświadczeniu zawodowym.

Termin płatności a dyscyplina finansów publicznych

Muzeum otrzymało ofertę sprzedaży internetowej biletów wstępu przez firmę, która miałaby — za prowizją — sprzedawać je jako własne i na własny rachunek. Muzeum otrzyma zapłatę na podstawie wystawionej na firmę faktury. Termin płatności wynikający z umowy to 14 lub 30 dni.
Czy taka sytuacja jest prawidłowa i czy opóźniony wpływ środków za bilety wstępu nie narusza dyscypliny finansów publicznych?

Umowa o konserwację obiektów muzealnych zawarta z konserwatorem zabytków

Muzeum na podstawie umowy o dzieło zleciło konserwację obiektów. Jednak z uwagi na konieczność zawarcia z konserwatorem zabytków również umowy użyczenia tych obiektów, zdecydowano o połączeniu obu zawieranych z nim umów w jedną. Ostatecznie zawarto umowę użyczenia do konserwacji. Praktykę taką stosują inne muzea. W muzeum przyjęto również zasadę naliczania kosztów uzyskania, biorąc pod uwagę specyfikę procesu konserwatorskiego. I tak, jeżeli konserwacja polega na wykonaniu czynności standardowych, powszechnie stosowanych, stosuje się 20% koszty uzyskania. Natomiast w przypadku gdy konserwator w procesie konserwacji wykorzystuje autorskie rozwiązania, na przykład w zakresie stosowanych substancji i ich składników (dotyczy to przede wszystkim konserwacji obiektów pozaeuropejskich, które wymagają stosowania niestandardowych technik konserwacji), stosuje się 50% koszty uzyskania.
Czy zastosowane rozwiązania są poprawne?

Półkolonie w muzeum a VAT

Muzeum jest czynnym podatnikiem VAT. Instytucja organizuje corocznie w czasie wakacji półkolonie dla dzieci w wieku szkolnym. Odbywają się one w budynku muzeum i otaczającej go przestrzeni. W ramach kolonii dzieci uczestniczą w warsztatach artystycznych i uczą się historii swojego regionu. Muzeum nie zapewnia dzieciom noclegu, jednak dla chętnych uczestników organizuje odpłatnie wyżywienie. Muzeum współpracuje przy organizacji półkolonii z domem kultury, miejscowymi nauczycielami i edukatorami. Kolonie są też zgłaszane do kuratorium oświaty.
Czy sprzedaż półkolonii podlega opodatkowaniu VAT?

Sporadyczna działalność nieodpłatna a prewspółczynnik w muzeum

Muzeum jest czynnym podatnikiem VAT i osiąga opodatkowane VAT przychody ze sprzedaży biletów wstępu na wystawy, warsztaty kulturalne, a także z tytułu najmu powierzchni handlowej i reklamowej oraz jako operator płatnego parkingu. W ostatnich latach muzeum nie podejmowało działań nieodpłatnych. Muzeum zamierza jednak w najbliższych miesiącach przygotować nieodpłatną wystawę dotyczącą twórczości polskiego literata z okazji roku objętego jego patronatem oraz wziąć udział w Nocy Kultury.
Czy organizacja tych nieodpłatnych wydarzeń spowoduje, że muzeum powinno rozliczać się z zastosowaniem prewspółczynnika w VAT?

Zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeum

Muzeum samorządowe przeprowadzi w 2021 r. remont kapitalny. Na czas remontu część eksponatów przewiezie do drugiego muzeum (ten sam powiat jako organizator). Aby uniknąć zamieszania przy sprzedaży biletów, dyrektorzy, za zgodą organizatora, chcieliby zgodnie zrezygnować z pobierania opłat za bilety wstępu.
Czy można nie pobierać opłat za bilety i czy nie będzie to miało negatywnych konsekwencji podatkowych?

Likwidacja muzealiów

Ośrodek kultury prowadzi izbę regionalną. Wystawiane w niej eksponaty regionalne ewidencjonowane są na koncie 016 „Dzieła sztuki i eksponaty muzealne”: naczynia i narzędzia gospodarskie, rzeźby ludowe w przeważającej większości drewniane — wycenione na 1 gr. Z uwagi na to, że niektóre z nich uległy zepsuciu, trzeba będzie odpisać je ze stanu.
Czy oprócz wewnętrznych przepisów obowiązujących w instytucji należy zastosować jakieś szczególne procedury likwidacji eksponatów izby regionalnej?